avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate bux10

Activitate bux10

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: as vrea sa particip la programul Rabla pentru persoane juridice si trebuie sa completez o declaratie referitoare la ajutorul de minimis primit pana acum. Eu am o firma A la care sunt administrator si unic asociat, care nu a beneficiat niciodata de ajutor de minimis si pentru care vreau sa particip la Rabla si o firma B la care sunt administrator si asociat, care a beneficiat de ajutor de minimis (Start Up Nation) acum doi ani.
Intrebarea mea este: cele doua firme sunt tratate ca o "intreprindere unica" datorita faptului ca sunt administrator/ asociat la ambele firme sau ca doua entitati separate si nu trebuie sa declar ajutorul obtinut pe firma B.
Multumesc frumos!
Buna seara,
Am si eu o intrebare si v-as ruga sa ma ajutati sa gasesc raspunsul: am o firma abia infiintata (iulie), neplatitoare de TVA. As vrea sa inchei un contract dar, in perioada derularii acestuia, chiar la primele facturi pe care le voi incasa, voi deveni platitor de TVA (voi depasi pragul celor 35 000 euro).
Intrebarea/-rile mele sunt:
- cand voi fi inregistrata ca platitor de TVA dupa depasirea sumei de 35000 euro? La primele facturi, luna urmatoare, la incheierea contractului, etc?
- cum pot sa-i explic eu beneficiarului ca, dupa ce semnez cu el un contract pt valoarea X, la cea de-a doua sau a treia plata, beneficiarul va trebui (sau nu?) sa-mi achite valoarea X + 24% (TVA-ul), pe care nu am mentionat-o in contract deoarece eu nu eram platitor de TVA la momentul semnarii contractului?
Care este legea care se refera la modificare statutului unei firme neplatitoare de TVA in firma platitoare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,

Pentru persoanele angajate cu conventie civila (sau cum se numeste acum), angajatorul trebuie sa plateasca CAS?
Daca stie cineva care ar fi toate taxele/contributiile pe care le au de platit catre stat angajatul cat si angajatorul in cazul conventiilor civile, v-as ramane recunoscatoare.
Va multumesc.