avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Traian Guranoiu

Activitate Traian Guranoiu

Buna dimineata

Va multumesc f mult pentru raspunsul detaliat, voi studia mai indetaliu si legea si cele scrise aici

O zi frumoasa
Traian


ynocentta a scris:

Conform dispozitii in vigoare proprietarii care nu pot fi prezenti la adunarea generala pot imputernicii prin delegatie sa fie reprezentati de catre alt membru proprietar


Buna ziua

ma puteti ajuta va rog frumos, care sunt pasii pentru a convoca adunarea generala ?

Nu cunosc si in lege nu imi dau seama care sunt pasii si ce am efectiv de facut

Multumesc
Traian
Multumesc pentru ajutor

O zi frumoasa!
Buna dimineata

Multumesc pentru raspuns, desi suntem doar 4 apartamente este cam dificil de organizat aceasta adunare deoarece: un locatar este tot timpul plecat in UK, un alt apartament este inchiriat la un cetatean turc.....destul de dificil de prins pe toata lumea la un loc.

Alta varianta nu exista banuiesc?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie

In blocul in care locuiesc, un bloc mic, 3 etaje, 4 apartamente, fostul presedinte al asociatiei a decedata anul trecut,

Momentan sunt singurl care locuieste permanent in bloc si singurul care se poate ocupa de administrarea imobilului.

Administrarea efectiva a blocului se face printr-o firma specializata (plata facturi, diverse reparatii, intretinere...etc), plata intretinerii se face prin virament bancar intr-un cont la acea firma specializata

Am fost la banca sa schimb titularul acelui cont pe numele meu si banca mi-a spus ca schimbarea presedintelui asociatiei se face la primarie si asa mai departe, nu a stiut sa imi ofere mai multe detalii...

In concluzie, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, care ar fi pasii de urmat sa stiu de unde incep sa fac aceasta schimbare

Multumesc anticipat


Salutare

Da se pare ca la concluzia asta am ajuns si eu din raspunsurile de aici si din ce am mai citit, intre timp am aflat ca a intrat legal in posesia terasei, are acte pe ea

Problema mea este ca acest locatar este de rea vointa si tot amana de mai bine de un an gasind scuze penibile

Eu voiam sa stiu daca este o cale de al obliga legal sa faca aceasta reparatie el fiind de rea vointa ?

multumesc mult pt raspunsuri

Traian
Multumesc mult de tot pentru raspuns,

O sa incerc sa raspund punctual la intrebarile dvs:

- Nu stiu daca acest vecin are dobandida sau nu legal acea proprietate, eu sunt mutat de doi ani acolo. el este de la inceputul constructiei adica din 2002. Presupun ca da este legal in acte, o sa verific oricum

- Nu, nu locuieste efectiv acolo, dar foloseste terasa pentru relaxare, un mic foisor si cateva scaune atat.

- Nu, ceilalti locatari nu au acces la terasa, zona este inchisa incepand cu palierul unde incepe apartamentul proprietarului pana la terasa, are o usa montata acolo, Mentionez ca pe etaj se afla un singur apartament, in total suntem 4 apartamente cu parter cu tot

Multumesc inca odata pentru raspuns, apreciez ajutorul :)


Traian
Multumesc

O idee f buna cu reparatia pe cont propriu. ideea este ca daca se va scurge mereu de sus de la ei reparatiile sunt ca degeaba, ma rog nu e o vorba de o inundatie mare, doar o inflitratie pe perete care afecteaza mai mult visual, totusi o dauna

Pe mine si pe locatarul de la 2 ne intereseaza si reparatia terasei efective, evident infiltratiile se vor inmultii si vor fi probleme din ce in ce mai mari pe viitor aici vrem sa punem presiune, sa izoleze mai repede acea terasa

Ma interesa cadrul acesta legal

O sa consult legea mentionata de dvs


Multumesc
Traian

Salut.

Iti multumesc pentru raspuns, proprietarul a intrat legal, din ce cunosc, in proprietatea terasei, ideea este ca ei au luat de la inceput de cand s-a construit blocul apartament acolo, dar nu asta ne deranjeaza nu vrem acces terasa,

S-au inventariat deja daunele la cel de la et2, dar ideea este ca cel de la et 3 care are si terasa nu incepe lucrarile tot amana fara un motiv solid

Pentru asta intreb, pot forta cumva legal sa inceapa mai repede lucrarile ? Sau e vreo lege unde se mentioneaza acest aspect ?

Multumesc
Traian
Buna ziua

Locuiesc intr-un bloc cu 3 etaje, un apartament pe etaj, locatarul de la etajul 3 a inchis terasa si o foloseste doar el nimic gresit pana aici.

Problema este ca de o perioada, aprox doi ani, terasa fiind prost izolata au inceput sa apara infiltratii, mai intai la el in apartament si mai grav la apartamentul de sub el, adica la etajul 2

Ideea este ca proprietarul de la et 3 nu prea sta prin tara, vine odata la 3 luni sau ceva de genu si ne tot amana ca incepe lucrarile de izolare a terasei fara insa sa inceapa ceva concret si mereu da raspunsuri evazive

La etajul doi locuieste un batran de aproape 80 de ani care nu poate face mare lucru, eu locuiesc la parter

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:

- Cine trebuie sa plateasca pentru izolarea terasei? Asociatia sau doar cel de la et 3, care a inchis terasa pentru el ?

- Se poate plati un avocat si actiona in instanta sau ceva de genu aceasta daca se tot intarzie cu lucarile ? Sau exista vreo lege care sa il oblige sa faca acest lucru ?

Imi cer scuze daca intrebarile par banale sau stupide, dar sunt inginer si nu ma pricep la cadru legal.

Multumesc anticipat
Traian