avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Mihailescu Consulting

Activitate Mihailescu Consulting

O decizie pt.nominalizarea persoanelor ce se ocupa de bonurile de consum a fost semnata de catre director si cons.jur.Aceasta decizie a fost emisa in baza referatului facut de cont.sef .Referatul avea atasata anexa semnata de acelasi cont.sef ,anexa in care se spunea care este gestiunea si cine se ocupa de ea.Cons.jur.a atasata aceasta anexa la decizie,lasind-o exact asa cum a fost facuta de catre cont.sef,inclusiv semnatura acestuia.Cont.sef acuza cons.jur.ca a plagiat semnatura lui si nu e corect cum a procedat.
Sunt intr-o dilema .Am fost contrazisa ca directorul impreuna cu consilierul jur.ar putea semna decizia iar la aceasta s-ar putea atasa anexa referatului facut si semnat de catre contabilul sef.Daca aveti argumente in sustinerea ideii ca o decizie emisa de director si avizata de cons.jur.poate avea atasata ca facind parte din acea decizie chiar anexa referatului semnat de catre cont.sef(privind cine se ocupa pe gestiuni de bonurile de consum),va rog raspundeti-mi!
Am achizitionat o masina ,inregistrata pe societate si in urma cererii repetate formulate catre finante ,de rambursare a TVA-ului aferent masinii,la a doua cerere mi s-a restituit 25%din tva-ul achitat .La prima cerere de rambursare a tva-ului mi s-a raspuns ca nu se justifica investitia facuta(masina)si a fost respinsa cererea.Ulterior -la a 2 cerere-mi-au restituit cei 25% din totalul tva-ului.
Acum vand masina .Ce tva platesc la stat?
Eu consider ca voi plati din tva-ul aferent pretului vanzarii acea cota de 25% pe care mi-a recunoscut-o statul.Cum as putea restituii ceva cu nu mi-a fost dat?!#-o
Si cu toate acestea nu poti impune angajatorului(chiar si bugetar fiind)sa-ti acorde acest spor de confidentialitate.Eu nu reusesc.
Dar care este influenta asupra dosarului de rezolutiune a contractului prin faptul ca le-a admis scutirea taxai.Sa inteleg ca le-a luat in considerare expertiza extrajudiciara prin care stabilesc noua valoare a imobilului si ne vom judeca si in recurs la Tribunal si in apel la Curtea de Apel?
Mai exista si alte dezavantaje?
Ce parere aveti de o expertiza psihiatrica a reclamantului care are 93 ani si contractul a fost incheiat in 2004?Eu nu am cerut-o din bun simt .Credeti ca m-ar ajuta?
Răspuns la discuția plata sultei
d.nul Mihai Grigore ti-a raspuns cel mai corect.Eu as completa ca dupa investirea cu formula executorie sa notifici (inca o data)debitorul ,aminintindu-i ca in termen de...........zile vei proceda la recupararea sumei cu ajutorul unui executor judecatoresc.Scopul acestei noi somatii este de a incerca evitarea cheltuielilor de executare.Sunt persoane care achita chiar in ultimul moment si nu mai ajungi la executare care oricum presupune cheltuieli si timp suficient de mult pina la incasare.
Răspuns la discuția ajutor urgent!!!
Intradevar toti colegii mei au raspuns si din punct de vedere legal dar si cu sufletul si cu mult bun simt.
Incercati sa va intelegeti cu sotul(daca e posibil)ca incredintarea copilului e doar pt.6 luni,timp in care veti tine si sustine pregatirea scolara si toate nevoile copilului.Daca sotul este o persoana demna si stie care este binele copilului nu va formula actiune de reincredintare a minorului(pe care intradevar l-ati putea pierde).
Legal nu datorati bani(pensie) dar aveati obligatia intretinerii.Cum o facti?Raspuns- trimitindu-i cele necesare si revenind urgent in tara.
Intradevar vorbim de copil ,nu de un bun pe care-l poti inchiria.
In cazul in care partea adversa formuleaza actiune in rezolutiune a unui contract de vinzare cumparare cu clauza de intretinere si inmormintare la nevoie,si initial plateste o taxa judiciara de timbru la o valoare de sub 10.000 lei,pentru ca apoi sa afirme(cu o expertiza extrajudiciara)ca imobilul (obiectul contractului)ar valora peste 10.000 lei,si-si calculeaza singur noua taxa pentru care face cerere de scutire de taxa .Instanta admite scutirea taxai judiciare(pt.venit de 900).
Care este calea de atac si in ce termen o pot formula pentru sentinta de admitere a scutirii taxei judiciare(mie nu mi-a fost comunicata)?