avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate ana.nicolaie

Activitate ana.nicolaie

Luand in cosiderare prevederile art. 88 alin (5) OUG 195/2002 si prevederile art 6 si art 14 din Normele metodologice privind recoltarea, depozitarea și transportul probelor biologice, inteleg faptul ca pe de o parte atunci cand rezultatul testului este sub 0.40mg prelevarea probelor se face la cerere si totodata ca atunci cand persoana solicita recoltarea probelor acestea sunt considerate contraproba,deci pretul acesteia este suportat de solicitant.
Dar daca aparatul respectiv avea doar certificatul de calibrare si mie mi s-a refuzat o a doua testare, intrebarea mea ramane aceeasi, care sunt caile de atac pe care le am?
Buna ziua! Ma aflu in urmatoarea stare de fapt: in data de 12 august am fost opriti in trafic de Politia Rutiera, am prezentat actele. am fost intrebata daca am consumat alcool, am raspuns ca nu, insa in urma etilotestului rezultatul a fost 0.13mg/l inEroare aerul expirat. Agentul de politie a intrebat daca neg consumul de alcool si daca solicit recoltarea de probe biologice. Astfel am mers la spital unde mi s-au recoltat probele. Am platit analizele iar azi am fost sunata ca in urma analizelor rezultatul au fost 0.0.
Cunosc faptul ca analizele medicale reprezinta contra-proba si astfel ea revine in sarcina mea insa intrebarea mea este daca exista vreo cale de atac in contencios administrativ pentru recuperarea prejudiciului.
Mentionez ca nu detin proces-verbal de contraventie, acesta urma sa se intocmeasca in urma rezultatelor analizelor.
As dori sa mai adaug si ca la momentul testarii, am solicitat sa mai suflu o data in etilotest dar agentul a spus ca nu este posibil (nu stiu insa temeiul legal sau vreo alta explicatie a acestui lucru)
Va multumesc anticipat!