avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate Alexblablabla

Activitate Alexblablabla

Am tuberculoza pulmonara rezistenta pentru care am drept legal la concediu medical 365 de zile in 2 ani. Sunt militar si mi se aplica HG 56 DIN 25 IANUARIE 2012. Tratamentul dureaza 18 luni standard. Practic, dupa 1 an raman descoperit pentru ca nu am nici dreptul la mai mult concediu medical, dar nici dreptul de a-mi relua activitatea profesionala. Cum as putea rezolva aceasta sincopa legislativa. E crunt sa fii bolnav si statul sa te afunde si mai tare. Momentan sunt in concediu fara plata ca sa fentez decizia de "inapt" a comisiei de ezpertiza medico-militara. Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediu medical cod 14
Doamna Ana, tangential, am si eu aceasta problema. Am tuberculoza pulmonara rezistenta pentru care am drept legal la concediu medical 365 de zile in 2 ani. Sunt militar si mi se aplica HG 56 DIN 25 IANUARIE 2012. Tratamentul dureaza 18 luni standard. Practic, dupa 1 an raman descoperit pentru ca nu am nici dreptul la mai mult concediu medical, dar nici dreptul de a-mi relua activitatea profesionala. Cum as putea rezolva aceasta sincopa legislativa. E crunt sa fii bolnav si statul sa te afunde si mai tare. Momentan sunt in concediu fara plata ca sa fentez decizia de "inapt" a comisiei de ezpertiza medico-militara. Va multumesc!