avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate plentytwo

Activitate plentytwo

Voi primi amenda pentru simpla depasire a termenului? Fara sa fi circulat cu masina?
Autoturismul a fost radiat in momentul vanzarii, si nu am un certificat fiscal propriu-zis, ci o stampila pe contractul de vanzare-cumparare de la directia taxe si impozite unde vechiul proprietar avea domiciliul. Mentionez ca este vorba de modelul nou de contract V-C (contract de instrainare-dobandire), care din cate am inteles tine loc de fisa de inmatriculare si certificat fiscal.
Buna ziua!

Ma aflu intr-o situatie putin dificila incercand sa inmatriculez un autoturism.
Masina a fost cumparata second hand acum aproximativ 3 luni, si inscrisa la primarie in localitatea in care locuiam in momentul respectiv. Fiind plecat/ocupat mai tot timpul, cele 90 de zile in care numerele de inmatriculare vechi inca mai erau valabile au trecut, in momentul de fata masina fiind neinmatriculata. Intre timp mi-am schimbat domiciliul (carte de identitate noua), iar acum vreau sa inmatriculez masina in judetul in care m-am mutat. Mentionez ca nu am o fisa de inmatriculare a masinii (inca nu stiu cand si cum se completeaza), ci doar contractul de vanzare-cumparare, cu care am si inscris masina la primarie.

Acum am urmatoarele intrebari:

Faptul ca datele din CI nu o sa mai fie aceleasi cu cele de pe contract o sa ma afecteze in vreun fel?

Pot inscrie masina in noul judet de domiciliu fara o fisa de inmatriculare? (Contractul V-C are deja pusa stampila primariei in partea de jos a paginii, de la prima inscriere)

Pot inmatricula masina in noul judet, ea fiind inscrisa in cel vechi, urmand sa fac schimbarea apoi?

O sa fiu sanctionat in vreun fel pentru ca am depasit cele 90 de zile pentru a inmatricula masina?

Care este ordinea actiunilor pe care trebuie sa le fac pentru a rezolva toata afacerea asta?

Va multumesc anticipat!