avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate Florp

Activitate Florp

Buna ziua
La inceputul acestei luni am primit o notificare scrisa de la chiruas ca vrea sa rezilieze contractul inainte de termen , mai precis cu data de 1. 09. 2018, avand in vedere ca contractul este pe un an de zile si se incheie pe data de 6. 02. 2019.
Pana aici nu ar fi nici o problema, dar intre timp am constatat ca am peretii sparti , zgariati, murdari, tocurile usilor la fel, wc- ul este intr o stare deplorabila, cada nu stiu daca o mai pot repara, o parte din mobila mi a fost scoasa in balcon si lasata sa mucegaiasca, mobila ramasa in casa ese intr o stare delorabila, etc
Intrebarea mea vine in contextul in care chiriasul imi cere sa platesc toate utilitatile din garantie, garantia. Nu poate fi tras la raspundere pentru dezastrul in care se afla in acest moment apartamentul cu toate bunurile in stare deplorabila din el?
Ce as putea sa fac acum, pt ca pe data de 1. 09. 2018 ar treb sa imi predea cheile la locatie, sa facem procesul verbal de primire predare si sa semnam rezilierea contractului.
Mentionez ca detin fotografiile de dinaintea inchirierii si fotografiile pe care le am facut la momentul descoperii distrugerilor.