avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Ozzy2085

Activitate Ozzy2085

Bună seara , am primit o decizie de plată pentru asigurările sociale de sănătate. Obligația de plată anuală este stabilita în baza art.296 ^22;^25;^27;^28 , din legea 571/2003 din codul fiscal.
Se menționează în decizie ca am realizat venituri din investiții și anume 12. Venituri prevăzute la capitolul III al titlului IX^2 din codul fiscal.
Eu locuiesc, lucrez și am cetățenie în Italia din anul 2008, vin o lună pe an în România , nu știu de unde vin aceste venituri din investiții, nu am luat nici un ban . Suma datorată este de 348 de lei pentru anul 2015, de ce am acești bani de plată , de unde vin?
Dacă plătesc această sumă există riscul sa plătesc pentru toți anii până în 2019? Vă mulțumesc !
Răspuns la discuția Indemnizația creștere copil
Mulțumesc mult, o zi bună!
Bună ziua, urmează sa nasc pe 17 octombrie 2018 , am lucrat începând cu 01 mai (05) 2016 până pe 30 iunie 2017 . După care am intrat în șomaj , doar ca dosarul de șomaj l-am depus pe 15 iulie 2017 . Am primit indemnizația de șomaj până pe 15 ianuarie 2018. Dupa terminarea indemnizației de șomaj și pana in prezent nu am mai lucrat, as vrea să știu dacă este o problemă dacă am întreruperea aceea de 15 zile de când am încheiat contractul de munca și până am depus dosarul de șomaj și dacă pot să beneficiez de indemnizația pentru creștere copil. Va mulțumesc @