avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Denage

Activitate Denage

Bună ziua
Am câștigat un proces în apel cu politia România. Am fost exonorati de plata amenzii, dar aceasta a fost achitată întergral. Cum îmi pot recupera banii?
Va mulțumesc
Buna ziua,daca exista o petitte pe numele unei persoane,nu se cunoaste persoana,ci doar masina pe care a condus.o,dar care este a unei firme.Nu se incalca principiul.aflarii adevarului?nu trebuie ca politistii sa adune probe pt a se identifica daca persoana care se prezinta este intradevar faptuitorul? Este legal ca politistul dupa audiere si la 1 saptamana de la comiterea faptei sa dea amenda pt tulburarea linistii publice?Asa zis.ul faptuitor nu a vrut sa declare nimic.Este normal ca un alt coleg sa contrasemneze PROCESUL VERBAL?multumesc
Buna ziua.Pentru plangeriile despuse in alt oras diferit de cel in care paratul are domiciliul,care este procedura ?Trebuie sa se deplaseze la sectia unde a fost depusa plangerea sau este chemat la organul de cercetare din raza domiciliului?Va multumesc
Buna ziua,am pe rolul judecatoriei sector 5 ,doua procese impotriva unui Pv prin care mi s.au luat nr de inmatriculare deoarece desfasuram activitati de trasnspor persoane prin aplicatia uber si mi.a fost facut "flagrant" cu un domn taximetrist,iar al 2 lea a fost pt acelas motiv,dar agentul de politie nu a putut dovedii si s.a legat de starea masinii gasind motiv lipsa 1 triunghi.stingator si 2 pozitii nefunctionale,pentru care mi.a fost luat talonul si amenda 1700.Am inteles de la brigada rutiera ca nu se inapoiaza numerele de inmatriculare si talonul pe baza grefei,ci doar pe baza de ordonanta prezidentiala.Va rog frumos daca imi puteti oferii un model pt aceasta ordonanta si care sunt sanele sa imi pot recupera cele retinute?Va multumesc anticipat
Se poate trimite și pe mail?Trebuie sa atașez și dovada taxei de timbru In mail?
Eu nu am primit nimic acasă,nici la posta nu a ajuns nimic.Am fost la judecătorie și am xeroxat dosarul. Este tardiv dacă depun acum apelul? Cei de la poliția au primit documentele pe 11.12 , cei de la judecătorie au spus ca pe 6.12 au fost trimise.Mai pot încerca vreo varianta ?am nevoie urgentă de permis.Va mulțumesc
Buna ziua.am o nelămurire privind perioada in care se depune apelul. pe data de 6 Decembrie ,a fost trimisa motivarea,dar nu am primit.o și am fost la judecătoarie pt a xeroxa hotărârea abia in primele zile din Ianuarie.Zilele de sărbătoarea din luna Decembrie se iau in calcul?dupa calculele mele pe 23 Ianuarie ar fii ultima zi. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns .
Va multumesc.lucrul asta l.am aflat chiar de la un avocat...va multumesc inca o data

latka a scris:

Ati fost informat gresit. Ar insemna ca justitia se termina la judecata de fond, haida de !

Buna ziua.As dorii sa stiu daca in procesele pt contestarea PV nu mai exista calea de atac?mi s a spus ca cei implicati in procese contra politiei primesc sentinta definitiva,calea de atac nu mai exista si nu mai trebuie asteptata acasa motivarea instantei.Eu am primul termen peste cateva zile,dosarul nu s a judecat si as vrea sa aflu mai multe detalii .Va multumesc
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.