avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate Ale Vio

Activitate Ale Vio

Păi tatăl meu i-a dat fratelui meu, în tranșe, o anumită sumă de bani ( asta pe parcursul mai multor ani).Bani in banca, din care fratele meu si-a cumparat 1 garsoniera si a plătit jumătate din valoarea unui apartament. La fel, tatal meu mi-a dat si mie, bani in banca si mi-a promis ca imi da aceasta garsoniera, acum 5 ani. Garsoniera mi-a donat-o abia acum( promisiunea era de acum 5 ani). Tatăl meu a spus că vrea ca eu si fratele meu sa fim egali, la bunuri dobândite de la el. Problema e ca banii ni i-a dat nu deodată, ci pe parcursul mai multor ani, deci in tranșe.
Doamna notar care a încheiat contractul de donație între părinții mei si mine i-a spus tatălui meu, în fața mea : "Trebuia să faceți acte, pentru banii pe care i-ati dat copiilor. " A repetat acest lucru. Tatal meu imi spusese mie, cu câteva zile înainte de această întâlnire, cu doamna notar : " Mergem la notar si eu fac o declarație cu suma totală pe care i-am dat-o fratelui tău si suma totală pe care ti-am dat-o tie, ca sa se vada ca v-am dat egal si la unul, si la celalalt". Cand am mers la doamna notar eu i-am spus ce mi-a promis tatăl meu, ca face o declarație cu suma totală. Dânsa ne-a spus : " Aveti grija ca declaratiile despre sume de bani se taxează la valoare, asa ca lăsați..... Parerea mea este ca nu mai puteti face o declarație acum, retroactiv, cum sa va spun". Tatăl meu, când a auzit că ar trebui sa plateasca bani multi a zis ca nu mai face declarație cu suma totală de bani si m-a intrebat pe mine : "Esti dispusă tu sa plătești???". Atunci, doamna notar ne-a spus, mie si tatălui meu : " Faceti o hartie cu scris de mana, dumneavoastra sa scrieti, în prezent cati bani i-ati dat fetei (adică mie) si cati bani i-ati dat băiatului. Si amândoi sa semneze. " Eu doresc sa faca tatăl meu aceasta hartie, cu scrisul sau de mana.
As putea sa continui discuția dar nu stiu daca mai aveti răbdare. Apreciez mult faptul că mi-ati raspuns , va multumesc si repet : nu cunoasteti toate detaliile situației noastre, cum si-a împărțit tatăl meu bunurile intre mine si fratele meu, pe fratele meu nu il cunoașteți, nici interesele fratelui meu nu le stiti.
Nu ma puteti intelege, pt. ca nu cunoasteti toate detaliile, cum a împărțit tatăl meu bunurile sale, între mine și fratele meu. Eu locuiesc in aceeasi casa cu părinții și fratele meu. Părinții noștri încă traiesc, dar sunt in varsta si bolnavi. Fratele meu a furat de mai multe ori bani, si de la tatăl si mama mea, si de la mine. Si nu numai bani a furat. De asemenea, fratele meu are prieteni niste smecherasi care dau mita in diverse părți, ca sa isi îndeplinească niste dorințe. Furtul(hotia) este o infracțiune, darea de mita (ce fac prietenii fratelui meu), de asemenea. Deci eu am motive sa imi fie frica de fratele meu si sa vreau sa ma protejez, pe mine si actele mele. Păi cum el este obisnuit sa fure, poate sa imi fure si duplicatele mele, ale actului de donație, poate incerca sa convinga notarul sa faca pierdut originalul actului meu de donație. Daca el strica aceste probe, ca parintii nostri mi-au donat mie garsoniera, lucrurile se complica pt. mine. Si toate acestea el le poate face având interesul de a pune mana pe si mai mulți bani, de la mine. Eu nu vorbesc din fantezia mea, eu spun aceste lucruri pentru ca m-am consultat si cu o altă notara, înainte de a face contractul de donație. Si prima notara, la care am fost si căreia i-am explicat situatia, în limita timpului avut, mi-a spus : "Fratele dumneavoastra poate avea pretentii cu privire la această donație, la data decesului părinților dumneavoastra, spunand că părinții au făcut o inechitate intre copii. El poate cere reductiunea donatiei, la data decesului părinților. Fratele dumneavoastra poate sa faca un proces, poate incerca sa strice probele. Fratele dumneavoastra poate face un proces si pt. ca dumneavoastra aveti garsoniera la adresa ..... Întrebarea se pune ce sansa de reușită are fratele dumneavoastra in urma încercării de stricare a probelor, de reductiune a donației si alte lucruri pe care le poate face. "
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Rațiunea cererii mele, de a avea o copie xerox după original este siguranță mea si protectia mea împotriva fratelui meu. Nu este deloc sigur, pentru clientii notarilor, care dobândesc bunuri si fac acte, ca 1 act facut sa fie păstrat într-un singur exemplar original, cu semnăturile pe el( asta la notar).Ce garanții imi ofera mie notarul ca arhiva lui notariala nu ia foc, sau nu se fura acte de acolo sau ca nu se intampla nu stiu ce calamități??? Mai multi oameni sunt nemulțumiți de această procedură notariala, nu sunt eu singura. Unii au scris deja pe acest forum.
Buna ziua. Va rog sa nu ma înțelegeți greșit: eu vreau sa ii solicit doamnei notar 1 COPIE xerox după actul de donație original, în care sa se vada clar toate semnăturile. Am inteles perfect ce prevede legislația actuală: originalul actelor ramane la notariat iar părțile primesc duplicate, care nu sunt semnate. Daca doamna notar imi arata scris, în legea actuală ca eu nu am dreptul sa cer 1 copie xerox după original, cu toate semnaturile, renunt la cererea mea. Eu asa am inceput discuția, pe acest forum : am scris ca vreau 1 copie după original. 2 prieteni m-au sfătuit să cer această copie xerox, de la doamna notar
Multumesc pentru răspunsuri, doamna. O simpla intrebare : dumneavoastra aveti o pregătire juridică?
Fratele meu ar putea avea intenția sa conteste donația sau sa strice probele, sa falsifice acte sau sa ceara in instanta reductiunea donației, după moartea părinților noștri. El este un bun manipulator, care tine oamenii in frica. Il cunosc. Eu vreau sa ma protejez de el, de aceea am si pus intrebarile pe acest forum
La notariat le-am semnat, da. Ni s-au dat pentru a fi semnate.

Eu nu cer actul original, vreau sa ii cer doamnei notar 1 copie după actul original, în care sa se vada clar ca actul a fost semnat de toți cei prezenți. Stiu ca scrie pe duplicate ca "au aceeași forță probanta cu originalul", dețin duplicatele care mi-au fost eliberate si am citit ce scrie. Multumesc

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am dreptul sa ii solicit doamnei notar 1 copie după actul original de donație, pe care apar semnăturile părților implicate ? Eu vreau sa am si eu o copie cu toate semnăturile, nu imi ajung aceste duplicate, care nu au semnăturile părților implicate. Pana la urma, eu, ca si donatara am plătit onorariul notarei. Mentionez ca părinții mei sunt amici cu această doamna notara