avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Mrpu

Activitate Mrpu

Iulian Manea a scris:

Nuantele sunt multiple: partenerul caruia ii prestati servicii este UE sau non-UE, PF sau PJ, etc.

In plus, ce fel de cheltuieli faceti cu ce parteneri?

E bine sa vorbim concret despre fiecare dintre acestea pentru ca oricare poate avea sau nu, o abordare diferita.


Clientii sunt non-UE si persoane fizice.
Nici o cheltuiala, eu doar prestez serviciul de programare si incasez banii. Cheltuiala ce o am sunt serverele website-ului firmei

Am luat legatura cu o doamna Contabil pentru a incepe demersurile, ďansa a mers la finante si unde crede ca mai este necesar pentru a afla cum este cel mai ok mod de a factura persoane fizice care fac plata prin paypal sau bitcoin.
Buna,

Multumesc pentru timpul acordat!

Imi poti specifica o platforma care se ocupa de clienti/facturi etc.. suna interesant. Multumesc!

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Nu este necesar sa fiti platitor de TVA daca deschideti o firma pana nu atingeti un anumit plafon .
Din cunostinte stiu ca se poate deschide si PFA fara diplome in acest domeniu .
Exista diferite platforme online ce se ocupa de administrarea clientilor, facturi emise automat inclusiv plati automate .
Costurile la un SRL lunare sunt contabilul si impozitul la stat in proportie de 3% din incasarile/facturile avute/emise .

Si da, exista procesatori de plati prin card/sms/bitcoin s.a.m.d asta nu este o problema .

Buna,

Doresca sa aflu mai multe informatii despre posibilitatea facturarii persoanelor fizice aflate in UE sau non-UE.

Eu ofer servicii de web development, in momentul acesta in calitate de "freelancer", doresc sa imi deschid o firma( SRL am inteles ca este cel mai bine, nu dispun de nici o diploma pentru a atesta ceea ce stiu, am invatat programare singur).

Clientii mei sunt majoritatea non-UE dar si Din UE, 95% persoane fizice, acestia platesc prin Paypal sau Bitcoin.

Cum se procedeaza legal pentru a factura un asemenea client pentru serviciile oferite, platesc TVA?

Fiind firma inregistrara am posibilitatea de a adauga ca optiune de plata, pe site-ul firmei, plata prin card de credit, la fel , cum procedez ca aceste incasari sa fie legale.

Sper ca am pus intrebarile corecte, am un volum considerabil de clienti si as dorii sa fie totul legal.