avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate simonasobis

Activitate simonasobis

Daca va uitati pe spatele certificatului de concediu medical, persoana asigurata se obliga sa anunte platitorul despre acordarea concediului medical si sa depuna certificatul de concediu medical pana cel tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pt care a fost acordat concediul medical.
Deci angajatul dvs. v-a adus concediul in data de 24.02.2009.
Pt perioada cand se afla in concediu fara plata si-a facut cerere de concediu fara plata? Nu stiati ca se afla in concediu medical?

Eu nu l-as lua in considerare.

In caz contrar, trebuie state de plata rectificative si la fel, declaratii rectificative.
Răspuns la discuția CO pe 2009??
Da, este posibil. Art.141 (3) - Codul Muncii : Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Răspuns la discuția Masina inmatriculata in Spania
Va multumesc frumos. Maine o sa merg la Serviciul de Inmatriculari si o sa va tin la curent cu solutionarea cazului. Poate mai sunt persoane in aceeasi situatie.

Oricum daca cineva s-a mai confruntat cu o asemenea situatie poate sa ne impartaseasca experienta.
Răspuns la discuția Masina inmatriculata in Spania
Multumesc frumos pt promptitudine. Raspunsul dvs ma cam pune pe ganduri si va zic spun de ce. Cei de la ACR mi-au spus ca pot inmatricula masina in RO si apoi sa o radiez din Spania pe baza unui act care mi-l dau cei de la inmatriculari. Desi nu prea cred asta... As vrea sa fie asa.
1. Insa daca inainte trebuie radiata din Spania, cu toate demersuriel care trebuie facute de mine, o sa depasesc data de 15.12.2008. Si o sa intru la noua taxa?
2. Daca achit taxa acum, conf deciziei emise de Finate si inmatriculez masina dupa data de 15.12.2008 ( cand voi reusi probabil sa o radiez din Spania) trebuie sa platesc dif de taxa?
3. Cei de la inmatriculari au dreptul sa retina cartea de identitatea a vehiculului emisa de statul spaniol?
Buna tuturor. Am si eu niste nelamuriri cu privire la inmatricularea unei masini. Speta este urmatoarea : masina este inmatriculata in Spania. As dori sa o inmatriculez in Ro. I-am facut RAR-ul la sfarsitul lunii nov 2008, am decizia de la Finante pt plata taxei de prima inmatriculare.
1. Pot sa inmatriculez masina aici si apoi sa o radiez sin Spania? Mi se da ceva la mana de la inmatriculari cu care o pot radia din Spania, ulterior?
2. Avand toate actele necesare ma pot incadra cu inmatricularea pana in 15.12.2008, cand va intra in vigoare taxa triplata?
3. Este constitutionala triplarea taxei? LA cate zile dupa publicarea in MO intra in vigoare o lege? Este alt regim pt OUG?
Va multumesc.