avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Katyka

Activitate Katyka

Discuție Salarizare
Salariul unui angajat ,cu contract de muncă din mai 2023 la un anumit angajator, dar cu vechime mai mare de 2 ani in muncă ,se încadrează in mărirea obligatorie de la 1 ianuarie 2024?
Bună ziua!
Lucrez in comerț, și se aude că se va mări valoarea tichetelor de masă doar pentru angajații care sunt înscriși în Sindicat. Este legal așa ceva sau doar vor să adere cât mai mulți angajați la Sindicat?
Mulțumesc pentru un eventual răspuns!
Prefectura Sibiu, sau Ministerul Sănătății să anunțe și numărul pacienților cu viroză respiratorie, gripă, pneumonie și alte boli de care se murea până acum 2 ani, și boli care acum se pare că nu mai există. Acum toată lumea moare numai de Covid.
Cât despre lege,acesta nu poate să apară pt. că asta ar însemna să ne întoarcem la dictatură.Au mai fost pandemii, dar niciodată în istorie nu s-a ajuns la ingrădirea libertăților individuale.,și bolile au dispărut (oamenii s-au imunizat) după 2 ani .
M-am săturat deja de cei care vor neapărat să convingă pe celălalt ,,că el e mai deștept și așa trebuie să facă toată lumea ca el ,pt.că așa e bine și corect.
Fiecare face cum crede că e mai bine pt.el.Și ca să vedeți, din cei 30% vaccinați poate jumătate au făcut vaccinul doar pt.a putea călători,nicidecum pt. sănătate.
Certificat este, dar lege nu,doar OU,și proiect de lege...
Până la urmă s-a dovedit că și vaccinații răspândesc virusul.,și chiar mai mult decât ceilalți. Nevaccinații trebuie testați, vaccinații nu, chiar dacă și ei pot fi invectați și pot transmite virusul. Asta nu discriminare se numește?Dacă toți putem transmite, atunci de ce unii au privilegii iar alții nu.
Atunci de ce mai vorbim de vaccinare obligatorie, oricum cine nu s-a vaccinat până acum n-o s-o facă nici de acum înainte, poți sa-i dai mici, bonuri, bani, tombole, degeaba. Nu o să meargă nici la restaurant, nici la mall și nici in altă parte, să nu cumva să contamineze vreun vaccinat. Și până la urmă cine o să piardă, la 30% populația vaccinată, tot restaurantele etc.Și certificatul verde nu are cum să ți-l ceară cineva, pt.că nu este nici o lege in acest sens!
2 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
SARS-Sindrom Respirator Acut Sever
Nu lucrez nici in domeniul medical și nici nu sunt antivaccinista, dar in cazul de față vorbim de vaccin aflat încă în testare.Faptul că am făcut altă alegere, pe care mi-o asum, nu înseamnă că trebuie s-o impun și la alții. Cine se crede atotputernic să ne impună un lucru cu care nu suntem de acord?Hitler a murit demult.
Și dacă ați ales să vă vaccinați (nimeni nu v-a obligat) de ce vă mai este frică?Sănătate să aveți și lasați-ne și pe noi să alegem după propriile convingeri!Nu toți suntem oițe să ne aruncăm de pe stăncă, mai și rămânem câteva rătăcite, sus.
Atunci ce boală este,,dacă nu respiratorie?De ce mai purtăm măști?
Am scris art .175, plus + articole privind discriminarea la locul de munca sau orice fel de discriminare,hărțuire, etc. (Art.5).
Cine sunt eu să decid ce face fiecare cu viața sa?Nimeni,de la producătorii vaccinurilor, până la medici nu își asumă nicio răspundere.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt.CHKa
Toți contribuim la CAS și avem drepturi ...
Citiți art.175 din Codul Muncii + articole privind discriminarea la locul de muncă.
Părerea mea personală este că vaccinarea nu ar trebui să fie obligatorie pt.că este încă în fază de experiment.Cei care vor să fie cobai au decis singuri,așadar să-i lase și pe ceilalți să decidă singuri.
Gripa sezoniera este mult mai contagioasă dar nu a fost obligat nimeni să se vaccineze .De ce ?
Nici pacienții nu intră în spital netestați, dar și ei sunt testați pe banii spitalului, așa că de ce n -ar fi testați și cadrele medicale tot pe cheltuiala spitalului.
Sunt angajată la 6 ore, și aș vrea să știu dacă deducerea personală se calculează că și la persoanele angajate cu normă întreagă, și dacă documentele justificative că ai o persoană în întreținere se depun anual, la începutul anului sau se pot depune și mai târziu. Mulțumesc pentru răspuns!