avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate Loredana-M

Activitate Loredana-M

Cand un produs trebuia livrat in dec 2008 si nu este gata nici in momentul acesta nu poti lasa nimic de la tine .Platesc si rata si chirie in acelasi timp .Asa ca lasa comentariile rautacioase care nu-si au rostul.
Chiar azi le-am trimis o adresa prin care solicitam o intilnire cu reprezentantul societatii pentru negocierea platii plenalitatilor .Conform art 702 indice 1 am stabilit intilnirea peste 3 saptamani.Am sa va tin la curent cu rezultatele obtinute.Multumesc.
In contract este prevazuta clauza.Eu nu stiu exact cum sa negociez cu ei .Le-am spus clar ca nu renunt la penalizari. Se apropie momentul predarii apartamentului si vreau sa stiu exact cand trebuie ei sa plateasca penalizarile.Inainte de semnarea actului final de v-c sau dupa? Trebuie trecut in contract la notariat ca firma se obliga sa plateasca?
Asta nu stiu.
Buna ziua.Am achizitionat un apartament intr-un ansamblu rezidential cu termen de finalizare 1 decembrie 2008 + 90 de zile de gratie.Apartamentul nu este gata nici in acest moment.Intrebarea este : Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a recupera penalitatile prevazute in contract?Mentionez ca firma constructoare nu discuta absolut deloc despre acest lucru si vor sa nu plateasca.Marea majoritate a celor care au inceput sa preia apartamentele au renuntat la penalitati de comun acord.In contract este prevazuta o suma ( 500 e/ luna) pe care firma ar trebui sa o plateasca.
Va multumesc pentru ajutor.
Acum sunt in ceata total. Pina la urma cum functioneaza un after school?
Eu am gast doar legea 88 si legea 87, una pentru acreditare si una pentru calitatea educatiei. Despre norme insa nu am gasit nimic.
SRL -ul pentru a putea incepe l-am deschis deja. Problemele pe care le-am intimpinat au fost sa gasesc toate legile pentru a putea acredita institutia si toate normele de functionare pe care trebuie sa le indeplineasca aceasta .
Vreau sa-mi infiintez un after school. Ma intereseaza dupa ce legi si norme functioneaza aceasta institutie. Va multumesc pentru orice ajutor.
Loredana-M