avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate ClaudiaAlina93

Activitate ClaudiaAlina93

Pur si simplu m-am gandit ca cele doua, supermarketul si cealalta afacere, care da, deja exista, at fi o combinatie foarte buna. De fapt asta este ideea mea, colaborarea intre cele doua.
Din punct de vedere al eficientei se poate verifica prin sondaje de opinie, planuri de afaceri si prin faptul ca "afacerea" nu duce lipsa de clienti, se pot face statistici..
Nu asta ar fi problema. Ci daca as putea primi vreo remuneratie dara fara nici un aport financiar din partea mea, doar pentru idee?

Adrian Dimitriu a scris:

sper sa fi inteles si eu:
- ati auzit de o idee care se aplica undeva ("Afacerea exista la noi in tata...") si doriti s-o extindeti, incercand s-o vindeti altora;
- afacerea este neverificata de dvs din punct de vedere al eficientei:
colaborarea pe care o doriti dvs nu exista fiindca in general, aceasta idee se verifica si e oferita comercial sub forma unui serviciu: clientul va prefera sa cumpere un produs la cheie decat sa dea bani mai putini pe ceva ipotetic.
cu scuze, ma gandesc la doua lucruri: spionaj economic sau contrafacere. gresesc?

Buna ziua.
Nu stiu daca o sa folosesc intocmai termenii corecți dar sper sa ma fac intelesa.
Am o idee de afacere ce vizeaza lanturile mari de supermarketuri, ce le-ar aduce profit, dar zero finante si nici posibilitate de credit, aceasta costand foarte mult.
As dori o colaborare, in sensul in care ei sa-si dezvolte afacerea pe banii lor, dar eu sa primesc o mica parte pentru idee. Intrebarea mea este, cum as putea sa le expun ideea fara ca acestia sa ma excluda de la plata?
Care ar fi solutiile?
Afacerea exista la noi in tata dar nu sub aceasta forma sau sub aceasta colaborare. Colaborarea pe care eu o gandesc nu am mai vazut-o nicaieri.
Răspuns la discuția Expertiza judiciara gresita
Dar nu este legal sa-ti imprejmuiesti proprietatea? Avand in vedere ca nu este curte comuna ci fiecare are terenul intabulat? Este nevoie de autorizație pentru orice tip de gard? Noi avem stalpi din fier legati intre ei cu tabla.
Buna ziua. Avem un proces civil in care se discuta constructia unui gard intre doua proprietati. Noi am construit gardul pe cheltuiala noastra si pe terenul nostru. Proprietara celuilalt teren are drept de servitute pe terenul nostru. In acest sens am construit porti de acces odata cu gardul pentru a putea indeplini acest drept de trecere.
In schimb, in cadrul procesului a fost facuta o expertiza judiciara care sustine ca gardul este pe terenul vecin, ceea ce nu este adevarat. Astfel s-a dat sentința de a darma gardul.
Ce putem depune la apel pentru a fi reconsiderata sau refacuta aceasta expertiza?
Mentionez ca au fost depuse la dosar obiectiuni la aceasta expertiza dar nu au fost luate in considerare. Legea nu iti da dreptul sa ingradesti propietatea? Mentionez ca avem terenul intabulat.
Multumesc.
Răspuns la discuția Proces civil
Receptia lucrarii casei noastre a fost dupa intemeierea acestui act de partaj voluntar. Sora cere pe teren dublu fata de pretul pietei, iar daca as cumpara ar fi aceleasi divergente cu fratele deoarece la fel fiecare din noi are constructiile la limita proprietatii... Sora nu e o persoana cu care sa negociez, ea doreste doar bani, pe care eu oricum nu ii am si nu i-as da mai mult decat face.
Sunt mai multe capete de proces, dar procesul initial eu l-am deschis. Il pot oare inchide?
Discuție Proces civil
Buna ziua. Avem un proces civil pe roll si as dori daca se poate cateva sfaturi. Voi descrie pe scurt incercand sa cuprind cat mai multe informatii.
O curte de aprox. 600 m impartita dupa moartea parintilor prin act de partaj voluntar la 3 copii. Fratele 2 parti, eu o parte si sora o parte. Partea surorii nu este continua ci impartita in 2 avand drept de trecere pe celelalte doua terenuri (al meu si al fratelui), drept de servitute se numeste daca nu ma insel. Pe toate cele 3 parti se afla constructii la limita de hotar sau care depasesc cu cativa cm. Procesul este intre mine si sora deoarece am depasit cu casa in total aprox. 2 m patrati pe terenul ei, iar constructia de pe terenul meu este la limita de hotar cu terenul ei.
La momentul construirii casei, parintii fiind inca proprietari au fost de acord cu constructia casei (doar verbal, fara a exista vreun act), eu avand si aurorizatie de construire exact pt aceste dimensiuni.
Pentru solutionarea conflictului, am propus sa-i las surorii alti aprox. 2 m patrati din terenul meu in continuarea terenului ei. Ea pretinde fix acei 2 m pe care este construita casa plus respectarea acelei distante legale pana la linia de hotar, ceea ce presupune daramarea casei mele. Desi si constructia de pe terenul ei este tot la linia de hotar si nu respecta distanta legala. Eu sunt cea care a deschis procesul deoarece existau certuri pentru acei 2 m si am dorit solutionarea, dar ea a deschis tot pe procesul meu altele conflicte, cerând mai multe decat pot scrie eu aici.
Daca ar fi sa intram toti in legalitate ar trebui sa ne darmam toti casele.
Eu nu doresc asta, doresc doar sa fie liniste ceea ce stiu ca nu se va putea.
Intrebarea mea este: pot inchide peocesul fara solutionare? Puteti sa-mi dati un sfat despre ce as putea face ca sa solutionez acest conflict?
Multumesc.