avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Nicolae Fratea

Activitate Nicolae Fratea

In actul constitutiv nici nu se pomeneste de membri fondatori, in sensul ca nu sunt nominalizati.. Se ataseaza un tabel cu acestia. Va rog, un e-mail sa va trimit tot dosarul sa vedeti ce detin.
Este inregistrata ca FUNDATIE, are CD, are desemnat cenzor, dar cum ramane cu acel proces-verbal (act) de constutuire? Se poate modifica? Am consultat mai multi notari si mi-au spus ca procesul-verbal (actul) de constituire nu se poate modifica. Aici este problema. Una scrie in procesul-verbal (actul) de constituire si alta scrie in STATUT. In statut este prevazut modul de convocare, dar modificarile sunt neclare. Dupa cum am spus, conducerea in statut este :AG, CA si CD. Am adaptat in 2006 cf cu OG 26/2000, si s-a ales un CD, un cenzor fara CA. Numai ca acum cei doi vicepresedinti au decedat si am intampinat greutati la completarea CD, din cauza problemelor aratate: neconcordanta intre proces-verbal (act) de constutuire si statut de functionere si organizare. Nici un notar nu incheie un act aditional de modificare nici al procesului-verbal (act) de constutuire nici al statutului . Scopul nu se pune problema sa se modifice Multumesc.
In 1997 s-a constituit o fundatie. In PROCESUL-VERBAL(acesta este actul constitutiv) este prevazut: "Conducerea fundatiei sa fie asigurata de 21 persoane". De fapt aceste 21 persoane sunt membrii fondatori. Mai departe s-a consemnat faptul ca:" Presedinte al Fundatiei.... este ales dl....,,contabil,dl....,casier,dl....,secretar,dl....."Si atat. In Statutul de organizare si functionare al fundatiei, la art 9, alin 1, este specificat faptul ca :" Organele de conducere si administrare ale FUNDATIEI sunt:
-Consiliul director(C.D.);
-Consiliul de administratie(C.A.);
-Adunarea generala."
In continuare sunt trecute componenta si atributiile C.A. si C.D.
Cum ramane cu administrarea de catre cele 21 persoane, care de fapt sunt membrii fondatori. Pot modifica printr-un act aditional ACTUL CONSTITUTIV?
De asemenea in Statutul de organizare si functionare al fundatiei este trecut faptul ca membrii C.D. si C.A. sunt din randul membrilor fondatori. Si daca nu mai ramane nici un membru fondator, fundatia nu va mai avea conducere? Trebuie modificat si Statutul. Cum procedez?Multumesc.