avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate TataVostru

Activitate TataVostru

Va scriu in sperana unui raspuns:

Am accesat cu sotia un credit Prima Casa

- Am facut la notar un precontract pe care era notat Apartamentul (avea CF-ul lui) si un nr de parcare (parcarea era cota parte 1/60 dintr-un alt CF).
- Am depus actele la Banca a fost trimis la fond dosarul fiind aprobat la fond.
- A venit hartia de la fond prin curier doar ca pe hartia de la Fondul de garantare nu aparea parcarea era trecut doar apartamentul.,

- Am fost sfatuit de catre banca daca pot face 2 contracte si daca dezvoltatorul doreste, dezvoltatorul a fost deacord.

a.)Apartament si unul pe
b.)Parcare separat inturcat Fondul a trecut doar Apartamentul pe contractul de garantare. ,

- Am fost la notar am semnat impreuna cu Vanzatorul cele 2 contracte finale, vanzatorul fiind de acord sa treaca parcarea pe mine in CF, iar apartamentul ramnand cu ipoteca pe Banca/Fond.,
am achitat toate diferentele de pret, mai putin banii din partea bancii. Notarul mi-a spus ca va elibera in termen de 3 zile CF-ul pe mine ca sa-l dau la banca sa vireze banii la vanzator.

- Contractul pe Apartament
- Contractul pe Parcare (pe contractul de parcare este stipulat: Partile declaram ca pretul stabilit este de.. intrucat cumparatorii a achizitionat prin programul Prima Casa si apartamentul nr....,
situat la aceeasi adressa, parcarea nefiind inclusa in Contractul de Garantare pentru achizitia unei locuinte nr. (numarul contractului de garantare.)

- Am fost la banca, am predat Contractul Final de Apartament de la notar, am semnat actele, Am semnat Contractul, Asigurarile, etc.
- Banca Mi-a luat din contrul aferent costurile aferente Creditului: cele 3 rate de dobanda, Comision AEGRM Agenti, PAD, Comision Evaluator.

Astept acum CF-ul de la notar sa-l dau la banca sa transfere banii vanzatorului sa finalizez.

Problema e ca pe site-ul Fondului cand am dat sa vad la dosarul mai apar inca 2 modificari dupa ce am semnat contractul Final la banca:

Solicitare în completare la banca BANCA
Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
Contract de garantare trimis la banca CURIER


Modificare în completare la banca BANCA
Modificare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM


O sa am probleme in acordarea creditului de catre banca?

Va multumesc.
Inteleg ca nu sunt proprietar exclusiv, e o cota parte 1/60, Dar In CF la ceilalti proprietari e trecut nr. Apartamentului si numarul parcarii aferente.

Parcarea este numerotata si pe schita.

Sper sa nu fie problema la banca schimband numarul, am anuntat la banca astept raspunsul lor.

Multumesc.


Buna ziua,

sunt in curs de achizite a unui apartament nou care are si o parcare cu nr.3

Am parcurs toate etapele, banca a aprobat creditul, Fondul de garantare a aprobat creditul, urmeaza sa primesc de la fond hartia pentru a semna contractul cu banca.

Ulterior m-am inteles cu dezvoltatorul daca poate sa-mi de-a alt numar de parcare , nr.31 (nr.31 e liber si nu e inscris in extrasul de CF al parcarii), el a zis ca nu o sa fie problema.

- Apartamentul are un CF separat
- Parcarea are alt CF separat in care se mentioneaza ca e cota parte 1/60 , adica 60 Parcari

In antecontractul semnat si trimis la banca este notat numarul parcarii 3.

O sa fie problema in momentul in care doresc sa mii se schimbe nr parcarii la notar s-au la banca?
Buna ziua,

astazi s-a adoptat noua formula la PRIMA CASA, - "O familie o casa", eu am contractul semnat in data de 4.03 la banca, banca a aprobat dosarul in 24.03 iar la fond a fost adaugat astazi pe site-ul lor.

2020-04-02 Solicitare în completare la banca BANCA
2020-04-02 Solicitare în analiza la FNGCIMM
2020-04-02 Solicitare în analiza la FNGCIMM
2020-04-02 Solicitare în analiza la FNGCIMM

Intrebarea e , O sa am probleme in aprobarea dosarului la PRIMA CASA? s-au o sa ma puna sa refac dosarul intrucat prima casa nu mai e.

Multumesc

Buna ziua,

puteti va rog sa-mi spuneti daca o sa am probleme in solicitarea creditului prima casa intrucat astazi Iohanis a promugat legea O familie o casa.

Creditul solicitat se afla la fondul de garantare:
Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM

Multumesc
În martie eu si sotia am decis sa ne achizițioam un apartament, am depus actele in data de 4.03.2020 pentru prima casa, a fost evaluatorul, banca a aprobat dosarul, urmează ca banca sa trimita dosarul la fondul de garantare.

Intrebarea e, daca sotia intra in somaj tehnic exista posibilitatea ca fondul sa respingă dosarul ? Cat durează la fond ?

Mentionez ca dosarul e trecut pe mine ca solicitant de credit.

Multumesc
Am rugamintea sa-mi spuneti va rog daca vor fi probleme la aprobarea dosarului Prima Casa in caz ca compania la care lucrez a fost preluata de alta companie , mentionez ca dosarul l-am depus la banca cu 3 zile inaintea ca sa fiu informat printr-un mail ca toti angajatii au fost transferati la noua companie care a achizitionat vechea companie.

Cum se face mutarea companiilor, trebuie sa semnam ceva, o sa avem contract pe perioada determinata primele 3 luni ?

O sa ma afecteze la Prima Casa s-au la Credit Ipotecar?

Multumesc.