avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate adivip70

Activitate adivip70

Ca sa imi faceti dvoastra apelul.bineintales va pun la dispozitie toate documentele inclusiv întîmpinarea mea .cît m-ar costa .
Stima
adivip95@gmail.com

Adrian Dimitriu a scris:

Nu puteti sa-i ingraditi un drept al lui. Iar realitatea e ca exista foarte multe probleme din cauza confuziei dintre dreptul de proprietate (contract de vanzare) si cel de folosinta (inmatriculare).

adivip70 a scris:
Omu este fixist nu vrea sa mai fie pe numele lui.




Ca sa imi faceti dvoastra apelul.bineintales va pun la dispozitie toate documentele inclusiv întîmpinarea mea .cît m-ar costa .
Stima
adivip95@gmail.com

Adrian Dimitriu a scris:

Nu puteti sa-i ingraditi un drept al lui. Iar realitatea e ca exista foarte multe probleme din cauza confuziei dintre dreptul de proprietate (contract de vanzare) si cel de folosinta (inmatriculare).

adivip70 a scris:
Omu este fixist nu vrea sa mai fie pe numele lui.




Ca sa imi faceti dvoastra apelul.bineintales va pun la dispozitie toate documentele inclusiv întîmpinarea mea .cît m-ar costa .
Stima
adivip95@gmail.com

Adrian Dimitriu a scris:

Nu puteti sa-i ingraditi un drept al lui. Iar realitatea e ca exista foarte multe probleme din cauza confuziei dintre dreptul de proprietate (contract de vanzare) si cel de folosinta (inmatriculare).

adivip70 a scris:
Omu este fixist nu vrea sa mai fie pe numele lui.




Ca sa imi faceti dvoastra apelul.bineintales va pun la dispozitie toate documentele inclusiv întîmpinarea mea .cît m-ar costa .
Stima

Adrian Dimitriu a scris:

Nu puteti sa-i ingraditi un drept al lui. Iar realitatea e ca exista foarte multe probleme din cauza confuziei dintre dreptul de proprietate (contract de vanzare) si cel de folosinta (inmatriculare).

adivip70 a scris:
Omu este fixist nu vrea sa mai fie pe numele lui.




Omu este fixist nu vrea sa mai fie pe numele lui.cit timp a stat la mine.nu a luat amenzi la următorul nu stiu daca primea amenzi .banuiesc ca mentiona in acte si cerea restituirea sumei .cum a cerut si taxa de timbru de judecata dar ce pot sa spun ca masina nu mai circula din 2015.si conform noii legi este radiată temporar...
În întîmpinare am menționat pe cel care i-am vîndut o atasind copii contract fisa fiscală fiscal. Contract de vînzare cumpărare..
Instanța menționează că trebuia să duc la bun sfârșit înmatriculare pînă la capăt.
Voi chiar va medi6tatii banii domnilor avocați dar sincer .trebuia radiată din circulație nu sa ma oblige pe mine sa inmatriculez ceva ce nu mai am.
Citind mai bine hotărîrea instanței a gresit numarul de înmatriculare dar seria de identificare a scris o bine ..este un motiv sa se anuleze hotărîrea????
Referitor la speță mea .vi-as ruga de sănătate daca mi-ati putea da un model de apel
Cu referire la speță mea .stiu cer cam mult.numai daca se poate .si daca se poate lasatimi o adresa de email sa va pun la dispozitie restul actelor.
Dacă nu se poate .sau necesita bani.
Va multumesc pentru toate informatiile date pînă în prezent
Toată stima pentru dvoastra
cyan a scris:

Domnule, sunteti in situatia in care sunteti, din cate am inteles cel care v-a bagat in cct este TT.

Care sunt motivele pentru care a deschis actiune in instanta? Primea amenzi pentru rovinieta, asigurare,etc?

Intrebarea cea mai importanta, l-ati introdus in proces ca si intervenient pe CC, cel caruia i-ati vandut masina?

Adica trebuia sa solicitati instantei sa il cheme la proces pe CC, care sa confirme ca i-ati vandut masina, astfel obligatia inmatricularii in cele 30 de zile i-ar fi revenit lui CC.

Daca CC a procedat ca si dvs, i-a vandut masina in 30 zile lui DD, DD lui EE, si tot asa pana la ZZ (cu exceptia lui TT), in cazul in care toti au circulat fara rovinieta, masina ramanand inmatriculata pe TT, este si normal ca TT sa il cheme in instanta pe VA, cel caruia i-a vandut masina.

Daca CC era chemat in instanta, acesta il chema ca intervenient pe DD, si tot asa si se ajungea la veriga "slaba" care a depasit termenul de inmatriculare 30 de zile.

Astfel dvs ati fi scapat, erati exonerat de raspundere, in mod normal ar fi trebuit sa fi fost exonerat de instanta, dar numai dvs stiti cum a motivat instanta hotararea.


Nu inteleg de ce ??
Am cumparat un bun (auto) l-am băgat la finante ptr. A perfecta actele am descoperit ca este un bun cu probleme tehnice.cel care a cumparat o i-am zis .i-am dovedit ca am luat o cu cît i-am vîndut o i-am dat la rîndul meu fiscal si ....Nu mai am bunul respectiv fac dovada prin contract fisa înmatriculare fiscal .cum poate instanța sa ma oblige sa trec ceva ce nu mai am .am fost zilele astea la inmatriculari .i-am întrebat dacă poate sami INMATRICULEZE masina cu actele care le am .adică:hotărîrea data de instanța. Contractul si copie fișa înmatriculare.si mi sa comunicat in scris .unde voi trimite si o copie in apel instanței. Ca nu se poate fara acte in original..Instanța nu realizeaza acest lucru???
VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU SFATURI PARERILE DVOASTRA .dar chiar sunt într-o situație de cacat scuzatimi va rog expresia si bani pentru avocat si instanța nu dispun .Dacă dispuneam nu imi cumpărăm o dacie de 1000 euro .
TOATA STIMA PTR. DVOASTRA
Am crezut ca este o lege prin care să exonereze de situația asta
Un articol in care sa .ma salveze

cyan a scris:

Absolut niciuna, cine a spus ca ati facut bisnita??
Acum aveti de "tras", probabil ati aflat ca a fost taxi dupa ce ati gasit client insa acum veti plati destul cat veti umbla sa indepliniti hotararea instantei si sa scapati cu totul de ea.

În contract reiese că nu am facut bișnița. Am luat O cu 1000 Am dat-o cu 1000..apoi am aflat ca a fost făcută taxi.si sincer se vedea ca este trasa .ca nu o sa aibe viata lunga .facut cate se află pe butuci .este radiată temporar ca nu a mai fost facut ITP din 2015..si daca am gasit client sa imi dea banii mei .Nu l-am refuzat..legea nu imi interzice sa nu o vînd...
Este vreo problema ???
Stima

cyan a scris:

Din ce motive a vandut VA autoturismul in mai putin de 30 zile.?
Achizitia unui vehicul se face pentru o perioada indelungata, nu este un bun pentru folosinta pe termen scurt.

Nu este definitivă. Decît dupa 30 zile
Iar finalul suna
PENTRU ACESTE MOTIVE .IN NUMELE LEGII HOTARASTE..
am scos si de la inmatriculari .O adresa in care i-am solicitat sa imi imatriculeze masina si mia comunicat .ce acte in original trebuie sa am.
Iar instanța poate nu stie sau nu vrea a sa stie .dupa noua lege .90 zile de la vînzarea auto ..masina se radiaza..
Oricum multumesc ptr. Sfat
Stima .


Adrian Dimitriu a scris:

e definitiva si irevocabila? textul acela solemn de pe sentinta ("Noi, Presedintele Romaniei,...")obliga toate autoritatile sa va ajute sa reintrati in posesia masinii (care in mod cert n-a fost re-inmatriculata, deci e usor de gasit) spre a aduce la indeplinire sentinta/ hotararea.
puteti sa va folositi inclusiv de un executor judecatoresc. atentie! asta nu inseamna ca e gratis. cereti o consultatie avocatiala, inainte de orice actiune.

Va rog mai dati-mi un sfat
Instanța ma obliga sa înscriu masina pe numele meu..cînd eu am vîndut O mai departe .Nu mai am nici un act al mașinii și nici masina.
Tot ce mai am contract vînzare cumpărare cum am cumpărat o si cum am vîndut o si fiscal cum am vîndut o scoasă de la taxe si impozite.ce sa inmatriculez..Dacă nu am acte .
Va rog spuneti-mi

Adrian Dimitriu a scris:

ati fost exonerat intr-un singur caz: daca masina ar fi fost scoasa din circulatie.

V.A. a cumparat un autoturism in data de 25.10.2014 de la T.T. dupa 3 săptămîni adica 10.11.2014 am vîndut autoturismul lui C.C. acesta nu mai stiu ce a facut cu el.
V.A a înregistrat auto la circa financiară apoi la vîndut lui C.C cu toate actele .carte identitate talon fiscal.etc (la poliție nu am mai trecut o pe mine) T.T.ma da in judecata sa retranscriu masina pe numele meu si tot odata si Serviciu Inmatriculari..
Fac întîmpinarea aduc la cunostinta ca masina sa vîndut mai departe fac dovada cu contract fiscal si ca nu mai dețin nici un act al mașinii.
Instanță ii da cîștig de cauza lui TT si HOTARASTE ca VA sa inmatriculeze AUTO si sa plătesc cheltuieli 371 lei.
Eu adica VA .Am vîndut masina in termenul de 30 zile .Nu mai am nici un act .Am pus la dispoziție copie contract lui cine i-am vîndut o adica lui CC.copie fiscal cum am scos o de la impozite datele noului proprietar.
Ce sa fac ????
INSTANTA NU REALIZEAZA CA NU POT TRECE O MASINA PE NUMELE MEU ODATA CE EU NU MAI DETIN NICI MASINA NICI UN ACT

VREAU O LEGE PRIN CARE MA EXONEREAZA DE FAPTA COMISA ...
VA MULTUMESC