avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate nicol22

Activitate nicol22

Am fost la psiholog ,sa zic asa mi am dat seama de tot dar nu ma ajuta nimeni .Da si eu m am gandit sa fac o comisie pe bune la medicin legala,sa povestesc exact tot ,ca mi s au incalcat drepturi,da am mers si la psihiatru dar imi tot spune sa imi accept boala ,pai cum daca eu din cauza ca am avut depresie mama sa nu povestesc ceva m a dus la palazu ca sa tac ca acolo nu e usor sa stai in spital .Am fost la protectia copilului dar nu am spus ca mama bea si face numai lucruri groaznice .M am gandit ca ia legea statul nepotica eu neavand puteea de a o lua deocamdata la mn fiindca am gradul cu asta ma are mama la mana sa zic asa ca am grad si mai mi a spus ca ea are dreptul de a bea. Si ca eu sunt nesanatoasa la cap .Are 5 ani jumatate .Multumesc
Nu stiu unde sa mai caut ajutor dar mie nu mi s a facut o comisie cum ar trebui,prima data cand mi s a facut gradul a trebuit sa fac ce zicea mama si sa ma prefac ca sunt bolnava ca nu fac treaba etc .Si am spus ce a zis ea de frica .Plus ca cele de la incadrare in handicap mi a spus nu fi proasta ca sa iei si tu un ban mai mult fati accentuat .Si m a mai intrebat daca eu am facut odata cu sora mea copilul dar intr un mod mai deranjant spus .Acolo cand te duci la reinoirea gradului nu ti se face comisie cum ar trebui in constanta ci te ia la misto .Nu ti asculta durerile si nu sunt deschisi sufleteste sa te ajute .
Da sunt majora ,nu copilul s a nascut dupa majorat ,da am posibilitatea de a ma indeparta de parinti atat fizic cat si psihic ,partenerul actual u ,nu este tatal copilului dar isi doreste sa o ia in drepturi ,da am posibilitatea de a face proba abuzurilor facandu se mai des controale acasa acolo la parinti si da am martori .Da partenerul meu sprijina aceasta lupta pt demnitate umana.
Da sunt majora .Nu, dupa majorat.Da am posibilitatea de a ma indeparta de parinti atat fizic cat si psihic .Dar asta este ca daca spun totul la comisie nu stiu ce se va intampla cu nepotica mea fiindca si pe mama ei sora mea a diagnosticat o cu aceeasi boala si ii s a luat fetita ,sora mea fiind derutata rau de situatie ea stand la parinti in continuare .Nu stiu cum sa fac ,Si daca as avea posibilitatea de a creste si fetita si nepotica ptr a nu o lua statul .
Buna ziua .As dorii sa va si povestesc un pic din toata povestea ca sa pueti intelege ce si cum s a intamplat totul. Eu am trait intr un mediu dezorganizat pana acum un an si ceva fiindca pe urma l am cunoscut pe sotul meu minunat .Dar stiti cum este viata este imprevizibila nu poti stii ce ti se v a intampla ,peste un timp sau maine .Si de aceea vreau sa pot lucra si intretine singura .Sa va povestesc in mare ,mama mea de cand ma stiu eu a avut probleme cu alcoolul tata la fel .Eu din lipsa de ingrijire sa zic asa si fizica dar si sufleteasca adica lipsa de afectiune iubire plus batai peste batai daca nu faceam ce spuneau ei am cazut in depresie .Iar mama de aici in loc sa ma duca la un psihoterapeut de frica ca zic ce se intampla in casa m a dus la spitalul de psihiatrie si facandu mi grad de handicap mai intai mediu pe urma accentuat din cauza ca am fost nevoita de frica lor fiindca triam cu ei in casa ca daca nu ma va bate sau duce iar la spital .De frica am facut ce mi a zis ea bineinteles si tata daca auzea ca nu am ascultat o ma batea groaznic . Tin minte cand eram bolnava mi atras trei pumni in spinare de nu mai aveam aer .Sunt foarte periculosi .Inainte sa l intanlesc pe barbatul cu care sunt nu am fost lasata sa experimentez si eu viata sa am timp sa cunosc un baiat fiindca nu mi dadeau voie sa ies din casa.Atunci unchiul meu mi a facut cunostinta cu un prieten de al lui si acela a profitat de mine vazand ca la ai mei nu le pasa de mine ,si am fst lasata singura cu copilul descurcandu ma singura .Mama mi a luat copilul sub ingrijirea ei obligandu ma sa il dau ca altfel ma va bate tata .Vreau sa stiu acum daca scot gradul de handicap trebuie mai intai sa se faca o comisie sa ateste ca sunt clinic sanatos sau va scrie pur si simplu dupa ce l scot asa clinic santos.Mi ati fi de mare ajutor daca m ati ajuta cu un raspuns sunt derutata .O zi minunata va doresc !