avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Amai

Activitate Amai

Buna ziua
Vreau sa va expun o problema referitoare la acordarea burselor de merit de la o scoala din orasul Alba-Iulia, jud Alba. Conform Ordinului nr. 5379/07.09.2022 pt. aprobarea criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învățământul preuniversitar vreau sa va expun ca fiica mea, eleva în clasa a VII-a, a terminat cu media 9,59 in semestrul al II-lea din cls. a VI-a dar conform unei hotărâri data de catre consiliului local( HCL), care stabilește cuantumul și numărul burselor care se acorda elevilor pe raza municipiului Alba Iulia i s-a adus la cunostiinta fetei mele de către doamna diriginta ca doar de la media 9,61 se acorda burse de merit. Țin sa menționez ca fiica mea îndeplinește criteriile generale de acordare a burselor de merit conform Ordinului ministrului și ca fondurile alocate pt. bursele de merit sunt de la bugetul de stat și nu de la bugetul local. Am făcut o petiție către Inspectoratul Școlar și mi s-a răspuns faptul ca ei nu au nici o legătură cu fondurile pt. bursele școlare și ca cei de la instituțiile locale împart banii( primaria) si ca prin HCl-ul respectiv s-a aprobat ca pana la media 9,61 se poate aloca burse de merit. Rugămintea mea este căror instituții sa ma mai adresez sau ce ar trebui sa fac? Menționez faptul ca cei de la Ministrul Educației mi-au sugerat sa dau în judecata consiliul local prin care sa cer anularea HCL-ului respectiv.
Buna ziua. Am nevoie de o lamurire referitoare la indicele de corectie. Problema pe care v-o expun este al tatalui meu pensionar la limita de varsta iesit la pensie anul acesta. In anul 2017 si-a deschid dosar de pensionare la casa de pensii, pentru a iesi la pensie anticipata dar datorita calculului si a pensiei foarte mici, nu a acceptat sa ramana la pensie, fara sa faca cerere de renuntare. El a continuat sa munceasca pana in prezent. Anul acesta in aprilie a iesit la pensie la limita de varsta dar la calculul deciziei de pensionare i s-a aplicat indicele de corectie din anul 2017, de cand a deschis dosarul de pensionare si nu indicele de corectie din anul acesta. Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti cu privire la acest lucru referitor la indicele de corectie si anume, care trebuie corect si legal aplicat la calculul deciziei de pensionare. Multumesc.
Ok, multumesc.
"Perioada respectivă" eu cred ca se refera la C.O.,C.P.,incapacitate temporară de muncă, etc...
In ce sens discutabil, oare nu este suficient de clar articolul?


Cornel Vasile a scris:

Sporurile se acorda corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective.

Vedeti art.12 Anexa VI la Legea 153/2017

Eu ma refer la compensatie de risc de la art.14 Anexa VI la Legea 153/2017 precum si la art.14^4 din Legea nr.101/2019 pentru modificarea și completarea Legii nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare
Buna ziua, sunt cadru militar activ si beneficiez de un spor suplimentar de risc dar care pe perioada concediului de odihna nu mi se acordă. INTREBAREA mea este daca este legal sa beneficiez de acest spor si care este baza legală cf. căreia as putea sa il iau. Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent de insertie


Cornel Vasile a scris:

Atunci mergeti la unitate si aratati-le raspunsul de la AJPIS/ANPIS.

Ok, asta am sa fac. Multumesc.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie


Cornel Vasile a scris:

Daca asa au spus , atunci veti primi banii....probabil banii sunt virati cu intarziere de catre AJPIS.

Eu sunt cadru militar.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie


Cornel Vasile a scris:

Mergeti la AJPIS - Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială.

Am fost si mi-au raspuns la fel ca si cei de la ANPIS, ca ma incadrez la HG52-art 4^1