avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate horlaci2003

Activitate horlaci2003

Va multumesc pt ajutor, in urma celor prezentate se pare ca ne-am decis sa schimbam lucrurile, eu si asociatul putem fara sa luam legatura cu el sa iesim din firma, mergem doar noi doi la un avocat facem un act in care ii cedem partile noastre sociale si a iesim din firma, acel act de cesiune chiar fara el prezent are valoare putem sa-l ducem noi la registrul comertului pt inregistrare ? Cu alte cuvinte putem fara sa dam ochii cu el sa iesim din firma si sa ramana singur in societate, pur si simplu mergem la avocat ii cesionam partile noastre si ducem actele la registru pentru modificare toate acestea fara a ne intalnii cu el se pare ca a si
Dar daca ne decidem doar sa nu mai fie administrator dar sa ramana asociat putem face revocarea lui din functia de administrator fara sa fie de acord, mai ales ca noi avem majoritate in firma. Eventual il notificam pentru o hotarare AGA si daca nu vine sa luam o decizie de eliberare a lui din functia de administrator fara ca el sa fie de acord / prezent, se poate face asa ceva?
nu stiu daca este vorba de motive temeinice doar ne dorim sa iasa si atat...iar el nu vrea sa iasa, ba chiar ne face si probleme pe la banca, furnizori etc..
Firma are 3 asociati, administratorul este unul dintre asociati si in urma neantelegerilor dintre ei cei 2 asociati care nu sunt administratori vor sa-l scoate pe al trei-lea care este si asociat si administrator. Partile sociale ale celor 2 asociati sunt majoritare fata de partile administratorului care vor sa-l scoata, insa administratorul nu doreste sa semneze hotararea asociatilor in care acestia il elibereaza din functia de administrator, si nici nu doreste sa semneze un document in care el sa-si cesioneze partile din firma, cum il scoatem....?
Va multumesc pentru ajutor.
In afara de capitalul social, codul unic si principal 6622, si in denumire cuvintele "broker asigurari" toate actele sunt "comune" inregistrarii unei societati comerciale care nu are o activitate speciala.
Va multumesc,

Ma intereseaza totusi pentru primul pas sa am Taoate documentele necesare la registrul comertului pentru infiintarea societatii ulterior voi solicita avizele necesare functionarii societatii, daca ma puteti ajuta cu documentele pentru registrul comertului ar fii extraordinar

Va multumesc
Am nevoie de un pic de ajutor,

Vreau sa infiintez o societate care sa aiba ca obiect principal de acttivitate "6622 Activităţi ale agenţilor şi broker-ilor de asigurări". Ma intereseaza care sunt actele care trebuie sa le depun la Registrul Comertului pentru a infiinta societatea. Documentatia pentru avizarea ulterioara nu ma intereseaza doar ce vor solicita cei de la registru: pana acum am aflat ca numele socieatatii trebuie sa aiba broker in denumire, ca trebuie sa am capiatl social varsat 25 000 lei, si codul 6622 sa fie unic si principal, in rest documentele obisnuite statut, caziere, declaratii onorabilitate, specimen, si formulare registru. Si suntem 7 asociati nu stiu daca asta conteaza. Sunt si alte documente speciale care trebuie sa le prezint in afara de cele de mai sus. Va rog sa nu ma trimiteti la legea 32/2000 ca acolo e o mare contradictie.

Va multumesc anticipat si va rog sa ma ajutati

Andrei