avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters52476

Activitate ContSters52476

Daca primesc ajutorul de la angajatorul lui,mai pot primi si de la angajatorul meu?
Eu tot intreb ca pentru mine orice banut venit de oriunde este vital,mai ales ca cei mici au unul 2 ani si celalatl 7 luni.
Va multumesc!
Da,avea carte de munca!
Multumesc pentru raspunsuri.
Presupun ca trebuie sa depun o cerere pentru acest ajutor de la angajator,ca ei n-au pomenit nimic!
Sotul meu,angajat,a murit pe 24 mai 2010,in Italia:
1. Lamuriti-ma,va rog,se primesc 2 ajutoare,unul de la primarie unul de la angajator?
2. Care este valoarea fiecaruia?
3. Inca nu am solicitat ajutoarele deoarece n-am intrat in posesia certificatului de deces apostilat; mai primesc aceste ajutoare? Am inteles ca cererea se depune in 24 de ore de la deces.
Va multumesc!
Buna ziua!
Sotul meu a decedat si am ramas cu 2 copii,unul de 7 luni si unul de 2 ani.Primesc indemnizatia de 600 lei,alocatia lor de 242 lei si urmeaza o pensie de urmas de 400 lei. Mai primesc ajutor si alocatie pentru familia monoparentala? Si daca da,care este valoarea acestora. Va multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
adutescu a scris:

@christina_milea
Doamna, va rog sa ignorati mesajele in care a fost exprimata si o parere personala a repondentilor. Nu suntem aici sa judecam pe nimeni.

Din pacate, asta e viata, asa sunt unii asa-zisi parinti.
Acum v-ati facut o idee, socrii dvs. nu vin la mostenire, puteti sa stati linistita. Mosteniti dvs. impreuna cu copii. Ar fi bine in termen de 6 luni sa mergeti la un notar sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii, apoi, fiindca e vorba de mostenitori minori, veti dezbate obligatoriu in instanta, cu citarea autoritatii tutelare.

Si, in ceea ce priveste amenintarea ca v-ar lua copiii, nu va lasati intimidata. Legile din Romania nu prevad drept de incredintare bunicilor.
Si nici nu parasiti imobilul doar cu amenintari verbale, ca sa va dea afara au nevoie de o hotarare jud. def. si irevoc. de evacuare.
Asa ca, stati

Si condoleante!

Multumesc!
Fosta lui sotie imi spunea ca nu are pretentie la nimic,dar fiind vorba de minor nu credca decide ea pt copil.Ce stiti despre asta?
Normal asa e,sa se imparta totul la 3,ca sunt 3 copii.
Oricum o sa merg la un notariat sa vorbesc pe indelete de toate problemele si costurile aferente,presupun ca acolo trebuie....
Răspuns la discuția Asigurarea de viata
nucu$ a scris:

Fiind vorba despre o asigurare de viata ajunsa la maturitate in 23 sept. rezulta ca ati incasat valoarea contului inca de la acea data, cand contractul a expirat.Ce alta despagubire mai puteti solicita?Daca in luna august,pana la maturitatea politei(23.09), au existat cheltuieli medicale pentru interventii chirurgicale grave, avand platita/atasata clauza speciala de acoperire a acestui risc special, s-ar fi putut solicita indemnizatia stabilita prin clauza.Idem pentru indemnizatia de spitalizare.

Scuzati-ma,nu ajunsese la maturitate. 23 septembrie era data cand trebuia platita pt anul urmator....N-am incasat nimic....
Răspuns la discuția Succesiune
adutescu a scris:

De ce insistati atat cu parintii?
Cumva bunurile sunt ale lor, sau ceva de genul acesta?

Pt ca ei nu vin la succesiune.

Nu,nu sunt bunurile lor(mobila in casa,o masina si niste acte-sotul meu si-a vandut actiunile dintr-o firma).Eu asa auzisem,ca vin si ei la succesiune,fara sa fiu rea.... Iar parintii,intr-adevar sunt distrusi,dar nici eu n-am vreo vina ca sotul meu s-a imbolnavit dupa 3 ani de casnicie si 2 copii mici... Mai ales ca saracu nici nu murise bine si mi-au strigat ca o sa ma marit curand....eu sunt distrusa,iar fi-miu(de 2 anisori) ma intreaba unde e tati si cand vine....Dupa parerea mea,cei mai importanti sunt copiii.Mie nu-mi trebuie nimic...Ca nu luam nimic cu noi pe lumea cealalta.Iar daca pui in balanta 2 batrani cu 3 copii cred ca atarna spre cei 3 copii care au mari nevoi pana sa se descurce singuri.
In fine,eu am pus niste intrebari,nu am cerut sa fiu judecata.Eu vreau pt copii ce vreau,nu pt mine....deocamdata mi-i cresc cu 8 milioane pe luna pana primesc ina 350 lei amarati de la stat....
Mai ales ca eu imi iubesc sotul,chiar n-ar trebui sa fiu judecata.....
Răspuns la discuția Succesiune
Pai sa va zic: sotul meu a murit in italia,am 2 copii mici,un bebe de 7 luni si un baiat de 2 ani,nu am casa,stau in casa socrilor,care l-au fraierit pe sotul meu cu vorbe sa le mai cumpere niste proprietati si actele le-au facut tot pe numele lor.
Eu nu spun ca Dumnezeu nu vede tot,din contra: 2 batrani fara niciun alt copil care nu intreaba de nepotii lor,au 3 case si ii intereseaza doar banii in conditiile in care m-au lasat sa-mi inmormantez singura sotul in Italia,amenintandu-ma ca-mi iau copiii si ma dau afara din casa.... Eu am intrebat scurt si la obiect,si credeti-ma,ca niste oameni care spun:"Daca vrei utilitati in casa nostra scoate banu',daca nu,pleaca!" dupa parerea mea,sunt niste oameni pe care-i intereseaza mai mult bunurile materiale.Altfel ar fi intrebat de copiii fiului lor. Nu judec pe nimeni!
Iar banii aia de care ziceam sunt doar pe hartii...
Sotul meu a avut o asigurare de viata care a expirat pe 23 septembrie 2009. In luna august a descoperit o tumoare cervicala care s-a dovedit a fi cancer si i-a fost fatala in 10 luni de zile.Oare mai pot sa cer despagubiri? Singura dovada ar fi o tomografie,operatia si tratamentul au avut loc ulterior datei de 23 septembrie 2009.
Discuție Succesiune
Buna ziua! Sotul meu in varsta de 41 ani a decedat acum 3 saptamani. Are 2 copii cu mine,unul din casatoria anterioara si parintii in viata.
1. Cum se impart bunurile si banii?Ce procent iau parintii lui?(aici nu mi se pare normal!!!!)
2.Daca in timpul cat el traia am depus in banca bani stransi de noi(2000 euro) intr-un cont al meu,pot veni parintii lui sa ceara acesti bani?
3.Succesiunea poate fi deschisa si cu o copie dupa certificatul de deces?
4.Pot astepta,mai bine,sa fac succesiunea dupa ce nu mai sunt parintii lui?(in conditiile in care atunci se plateste un impozit de 1%. Ma gandesc ca e mai convenabil sa dau statului decat sa ia ei.Mentionez ca e vorba de o suma de 120.000 euro)
Multumesc!