avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate allyna

Activitate allyna

Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii. ART. 409 C.PR.CIV

ART. 452 C. PR. CIV.
(2) Nu sunt supuse executarii silite prin poprire:
a) sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este lipsit de dreptul de dispozitie;
b) sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
c) sumele necesare platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data infiintarii popririi

Deci...au sau nu voie sa-mi puna poprire pe banii care reprezinta alocatia copilului si indemnizatia de crestere si ingrijire copil?
Cnf. art. 409 C.PR.CIV. nu.....sau interpretez gresit?
Multumesc pt raspunsuri. Banii i-am primit, cash, de la banca. O sa platesc si suma respectiva pentru a-mi ridica poprirea de pe cont.Ma interesa doar legalitatea actiunii...sau moralitatea.....
Sunt in concediu de crestere si ingrijire copil din iulie 2009.In crsul anului 2008 am avut, pentru 3 luni, un contract de mandat.Am depus in mai 2009 adeverinta cu veniturile realizate si sumele retinute la Administratia Financiara. In 2010 am fost instiintata ca mai am de plata 55 lei.Nu am dat importanta iar dupa ce au fost reduse indemnizatiile cu 15% nu am mai dorit sa platesc.....Luna aceasta mi-a fost blocat contul in care sunt virati banii pt indemnizatia de crestere copil.Am fost la banca, am aflat cine a blocat contul, care e suma...80 de lei.Am ridicat banii cash de la caseria bancii..O sa merg zilele urmatoare sa platesc "enorma suma de 80 lei " la finante.Intrebarea mea si nelamurirea este: "Este legal sa blochezi banii pentru cresterea si ingrijirea copilului??? Mai ales ca acesti bani sunt formati din alocatia copilului si indemnizatia mamei? Ei au blocat toata suma, fiind un singur cont.
Oare iese Romania din criza cu cei 80 de lei pe care ii voi plati eu? Veti spune ca o datorie trebuie platita....si sunt de acord.....dar de ce incep oare cu cei care au niste sume ENORME?????
Am discutat cu d-na doctor.Fara adeverinta de la Casa de sanatate nu se poate elibera reteta.Eu am gasit-o pe bunica pe site-ul casei Nationale....dar nu conteaza.Mi-a spus ca " legea e din 2009 si fiecare pensionar tb sa mearga la Casa de sanatate sa-si ridice adeverinta".Voi merge joi acolo dar fara bunica, doar cu buletinul ei si cuponul de pensie.Sper sa primesc adeverinta...
Răspuns la discuția taxa de poluare
Daca autoturismul este pe numele sotului iar el este plecat in starinatate, pot plati eu, sotia, taxa la trezorerie si sa solicit copie de pe acte de la serv. inmatriculari?Mentionez ca nu am imputernicire din partea sotului.
O sa incerc sa o conving pr d-na doctor cu site-ul de la Casa nationala.Dar nu prea cred ca am sanse."Asa procedeaza dansa" mi-a spus asistenta."Sa fie sigura ca nu fraudeaza oamenii sistemul".Eu mai sper inca.....
Multumesc.
Multumesc pt. promptitudinea cu care ati raspuns.Tocmai am sunat si la Casa de Asigurari de Sanatate Bz.Mi-au spus ca "doar daca nu o gaseste medicul de familie in baza asiguratilor, cu o adresa de la el ma prezint la Casa de sanatate pt. a rezolva problema.Dar...dna asistenta de la cabinetul medicului de familie cred ca e ffffffffffffffff ocupata...pt ca ea mi-a spus direct sa merg la Casa de sanatate........fara a cauta ea ceva pe site.E greu.....mai bn mergi si stai la coada...si mai revino...tu maine....si tot asa..........
Bunica mea, in varsta de 80 de ani, a fost internata in spital, cu grave probleme de inima.La externare am prezentat cuponul de pensie si i s-a eliberat reteta compensata.Am fost la medicul de familie din comuna unde locuieste pentru a-i da scrisoarea medicala si a ma programa pentru reteta din luna martie.Doamna asistenta mi-a spus ca tb sa aduc " ADEVERINTA DE ASIGURAT DE LA CASA DE SANATATE BUZAU...". pentru a elibera reteta compensata.....Sunt putin nedumerita....Bunica e pensionara....stiu ca in urma cu 2 ani angajatii erau obligati sa mearga cu adeverintele eliberate de la locul de munca sa fie vizate la casa de sanatate..dar apoi s-a renuntat.Sau mai e in vigoare? Dar totusi vorbim de un pensionar.....Ma poate ajuta cineva....despre ce lege sau hotarare e vorba????Multumesc
Multumesc pt raspuns.