avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate Logot134

Activitate Logot134

Buna ziua! Am 19 ani si acum ceva timp anu asta , am vandut in strainatate tablouri cu picturi pe care eu le-am realizat . Parintii mei au fost de acord cu asta si mama m-a incurajat sa pictez dupa sa le vand , ca ma pricep foarte bine si am participat la diverse concursuri si ea a spus ca ar fi o idee buna ca si o verisoara a lui tata face la fel. Doar ca eu am aflat ca trebuia sa imi fac srl sau pfa si n-am facut si nu am auzit niciodata de aceste lucruri,sau sa declar veniturile care le-am avut din vanzarea picturilor si nu am stiut. Eu nu le-am declarat si mi-e frica sa le declar si nu am nici bani pentru asta. Nu stiam ca trebuia sa platesc impozit pentru asta , daca vreau sa declar veniturile din ce m-am interesat pe net trebuie sa semnez declaratia 201. Eu am pictat acasa si tablourile le-am vandut doar in strainatate doar o lucrare am vandut in Romania . Si am facut asta timp de 5 luni si dupa ce am aflat am intrerupt activitatea asta . Eu mi-am calculat totii banii anua si am avut in total 180 de milioane iar banii i-am primit in cont bancar pe card ing si cea mai mare suma per tranzactie a fost de 30 de milioane cand am vandut la persoana respectiva 3 lucrari . Parintii mei nu au stiut asta ca daca stiau imi spuneau dar totusi sunt foarte suparata pe ei ca ar fi trebuit sa stie in ce ma bag si ca mi-am distrus viata si acum nu pot dormi noaptea din cauza asta ca se considera evaziune fiscala si am atacuri de panica numai cand ma gandesc .Imi vine sa ma sinucid ca numai pot de frica ca stiu ca am viitorul afectat . Oare anafu o sa depisteze asta ? Alte persoane mi-au spus ca aceste sume se pot lua in considerare cadou si pt ca nu am avut incasari mari sau ca am am depasit pragul de 10.000 de euro . Vreau va rog un raspuns cat sa inteleg . Multumesc