avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaraluka

Activitate ioanaraluka

Daca am facut un curs de marketing sunt calificata pentru a-mi deschide un magazin second hand ca persoana fizica autorizata? Va multumesc
Buna ziua
Va rog mult sa ma ajutati la rezolvarea urmatoarei probleme: am o firma al carei obiect de activitate principal este 6311 iar ca activitati secundare toate activitatile fara regim special din codul CAEN. Vreau sa deschid un punct de lucru care va functiona ca magazin second-hand. Puteti sa ma indrumati cu ce acte trebuie sa depun la registrul comertului?
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția concediere abuziva?
In hartia pe care am primit-o nu spune nimeni nimic despre concediere, doar despre mutarea pe alt post, insa verbal mi s-a spus ca noul post va fi cu contract de colaborare, deci cu incetarea activitatii pe baza de carte de munca. Asta nu se numeste concediere? In plus nici macar nu mi s-a dat preavizul legal de 15 zile.
Zilele trecute mi s-a adus la cunostinta printr-o hotarare a CA al firmei la care lucrez (hotarare luata in data de 30 decembrie 2009!!!) ca incepand cu data de 1 februarie 2010 mi se schimba locul de munca in cadrul firmei. Noul loc de munca nu are nicio legatura nici cu pregatirea mea profesionala si nici cu scopul pentru care am fost eu angajata acum 6 ani la aceasta firma. Fireste, am intrebat daca mi se reproseaza ceva in legatura cu munca pe care am efectuat-o pana acum. Raspunsul a fost: "absolut nimic, dar nu mai avem bani sa te platim". Totodata mi s-a adus la cunostinta (verbal, in respectiva hotarare nu se mentioneaza nimic) ca oricum, incepand cu data de 1 februarie mi se va rezilia contractul de munca iar munca pe care o voi presta in continuare va fi pe baza unui contract de colaborare!!! Va rog sa-mi spuneti daca aceasta situatie vi se pare in regula si daca nu, ce modalitati am sa contest aceasta hotarare?
Stie cineva daca pot sa mai tin firma fara activitate pana vin vremuri mai bune sau trebuie s-o radiez? ca eu, aberatia asta forfetara n-o platesc nici in ruptul capului. Sa face ei bine sa-mi dea ajutor de somaj un an si dupa aceea mai vedem.
Răspuns la discuția administrare SRL
va multumesc pentru raspunsurile de pana acum si reformulez: as prefera sa fiu platita :) insa nu vad cu ce ma ajuta daca platesc de doua ori asigurari de sanatate (pt. ca asistenta medicala nu va fi mai buna), de doua ori somaj (pentru ca nu voi beneficia din moment ce lucrez si la alta firma) cat despre pensie, sincer nu cred ca voi apuca s-o incasez, mai ales daca se mareste varsta de pensionare. Deci, cum pot administra aceasta firma si sa platesc doar 16% impozit?
In primul rand logic este sa plateasca cel care a solicitat lucrarea. Pe de alta parte, lucrarile la acoperis sunt platite de toti locatarii doar daca blocul a fost prevazut cu acoperis din constructie sau daca acoperisul a fost construit cu aprobarea asociatiei altfel, legea spune ca locatarii sunt obigati sa participe la lucrarile de izolare si intretinere a TERASEI. Daca nu sunteti multumit de modul de repartizare a cheltuielilor, la primarie exista un serviciu care se ocipa de asociatiile de proprietari unde puteti sesiza neregulile.
Pot sa administrez un SRL pe baza de conventie civila daca sunt deja angajata cu carte de munca la alta firma?
Răspuns la discuția act constitutiv SRL cu 2 asociati
Nici nu visam sa primesc atat de repede raspunsul. MULTUMESC!!!!
Buna ziua! Va rog mult, ma puteti cumva ajuta si pe mine cu un model de act constitutiv pentru un SRL cu 2 asociati?