avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana Kirita

Activitate Ioana Kirita

Buna ziua,in frumoasa noastra localitate a inceput campania electorala si bineinteles si gesturile urate.De pe un cont de grup pe facebook au postat o fotografie cu actalul edil si cu sotul meu.Actualul edil ii spune(persoanei care a inregistrat o discutie)niste lucruri neadevarate si care ne aduc atingere si ne calomniaza(legate de familia noastra).As putea sa chem in instanta administratorul grupului care a publicat inregistrarea?Multumesc!
Buna ziua,la firma la care sunt administrator am un angajat care este vesnic nemultumit indiferent ce metoda abordez cu el.De fiecare data cand il solicit sa faca ceva comenteaza si ma incita sa-i dau preaviz.Cum as putea sa scap de el?Am dreptul sa-i dau preaviz?Multumesc pentru raspuns!
Buna seara,am o suprafata de teren situata in extravilanul localitatii in care locuiesc.Pe aceasta suprafata(sunt prop cu c.v.c) am amplasat un container pe care as dori sa-l racordez la energie electrica. De ce acte as avea nevoie ptr racordare?Multumesc frumos!
Buna ziua,in urma cu 7 ani am cumparat o suprafata de teren de la un vecin cu chitanta de mana fara martori.Cum as putea legaliza aceasta vanzare ptr ca pe vanzator nu stiu de unde sa-l iau el avand buletinul la adresa mea.Multumesc ptr raspunsuri!
Am prestat servicii catre o persoana fizica autorizata,i-am emis factura ptr serviciile prestate(sunt srl) dar domnul in cauza in urma apelurilor repetate imi promite ca o sa achite factura dar deja au trecut 9 luni fara sa se intample nimic.Ce demersuri trebuie sa intreprind?
Buna seara,lucrez la o benzinarie,intr-o seara acum doua saptamani fiind de serviciu un client dorea sa plateasca rovinieta ptr autoturismul sau,in timp ce-i dadeam lamuriri intra in statie un domn foarte agitat,da cu cardul peste tejghea si peste telefonul meu si tipa cat putea ca nu port masca.Suna la 112 si in cateva minute soseste politia si dupa vizionarea camerelor eu primesc sanctiune avertisment pentru ca nu aveam masca pe nas si domnul agitat primeste sanctiune amenda.Astazi dupa 2 saptamani de la eveniment se infinteaza cu o reclamatie pe 4 pagini impotriva mea.Sefa de tura ma obliga sa-i dau ei o declaratie desore ce s-a intamplat atunci si voalat ma anunta ca voi fi penalizata la salariu.Am gresit ca nu am purtat masca pe nas,am fost sanctionata de politie.Ce pot face in situatia aceasta?Daca domnul agitat vine din 2 in 2 saptamani sefa ma poate penaliza la nesfarsit.Ajutati-ma va rog cu un raspuns.Multumesc!
Discuție Legea 145/2019
Cu 2 luni in urma am achizitionat un apartament cu credit imobiliar.In actul notarial suntem prop eu si sotul dar creditul bancar este doar pe numele meu.Ca sotul care este cadru militar sa poata beneficia de prevd legii 145/2019 art 11 ii solicita scadentarul de plata a ratelor.Ce pot face in situatia aceasta?
Buna ziua,am fost angajata la o primarie din judetul Giurgiu,consilier asistent pe perioada determinata.In luna iunie anul acesta am depus la Anaf Ploiesti cerere de transfer in interesul serviciului.Pe data de 11 noiembrie a avut loc transferul si am inceput serviciul la Anaf.Dupa doua saptamani am fost sunata de la serviciul resurse umane sa ma prezint urgent la dansele deoarece trebuie sa-mi dau demisia.Motivul este ca eu nu puteam fi transferata deoarece eram angajata pe perioada determinata.Intrebarea mea este:ce pot face in aceasta situatie?Mentionez ca la primaria de unde m-am transferat nu ma mai primeste inapoi.
Răspuns la discuția Reziliere contract
Cred ca nu ati inteles intrebarea mea.Si mortii nu mai platesc facturi
Adrian Dimitriu a scris:

Ce înseamnă inclusiv certificatul de deces? Pentru o încetare de contract, una din părți facere o cerere, solicitare, notificare... Sigur ați făcut așa ceva la ceilalți furnizori. Încă ceva: reacțiile "din oficiu" sunt ale autorităților, nu se aplică firmelor, fie ele și de stat

Buna ziua,mama avea un contract de furnizare servicii de televiziune cu firma Nextgen.La sfarsitul anului trecut mama a decedat.La casa mamei de la tara nu mai locuiestr nimeni si am eu am incercat sa rezolv rezilierea contractelor gen apa,gunoi,energie electrica si televiziune prin mail.La toate firmele a mers cei de la nextgen ma bombardeaza cu mail-uri si cu facturi.Mentionez ca le-am trimis inclusiv copie dupa certificatul de deces.Gaselnita lor este ca nu am semnat acea cerere prin care solicit rezilierea contractului.Mi se pare de bun simt ca aceasta reziliere sa fi fost facuta din oficiu din moment ce beneficiarul serviciului contractat nu mai este.La acest moment Nextgen ma informeaza ca am 4 facturi neplatite.Ce pot face sa scap de aceasta Nextgen?