avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate GreatC

Activitate GreatC

Ok, înțeleg că este o procedură și nu mă deranjează procedura atâta timp cât analizele s-ar face direct sau în câteva zile, dar nu 7-8-10-12 luni, nu mi se pare normal să trăim într-o țară membră UE și să se creeze astfel de abuzuri în care ți se suspendă dreptul de a conduce pe baza unui aparat care dă rezultate eronate și să nu se întâmple absolut nimic pentru că așa sunt procedurile, fiind prima dată când mi se întâmplă așa ceva nu aveam de unde să cunosc nimic, dacă aș fi știut că în poliția Română sunt omologate aparaturi pentru testarea șoferilor împotriva consumului de droguri sau a substanțelor stupefiante care au o marjă de eroare foarte mare, peste 10%, s-au făcut diferite teste și e dovedită treaba asta dar ele sunt în continuare folosite și lasă șoferi fără permise, dacă aș fi știut toate astea clar că aș fi refuzat proba de saliva la Dräger DrugTest și aș fi cerut direct recoltarea de probe la spital. Nu mi se pare normal nici faptul că rezultatul acelui aparat are o putere atât de mare, de fapt nu rezultatul în sine ci legea în acest caz care îi oferă poliției rutiere o putere atât de mare de a te lăsa fără permis încât nici judecătorul nu poate trece peste această decizie întrucât s-a eliberat dovadă fără drept de conducere, așadar judecătorul nu prea are ce să prelungească la această dovadă atâta timp cât ea este fără dreptul de a conduce.
Bună, mi s-au recoltat deja probe de sânge și urină, problema este că din ce am înțeles toată treaba asta va dura undeva la 5-8+ luni până voi avea dreptul să îmi ridic permisul de conducere ceea ce nu mi se pare absolut deloc ok și aș dori să acționez cumva în instanță și chiar să cer daune morale.

Până una alta am fost astăzi la o clinică privată pentru a îmi face separat încă un rând de analize, problema este că nu am găsit nicio clinică care să recolteze probe pentru depistarea drogurilor din sânge decât din urină, dar din ce am înțeles cele din sânge pot fi depistate până la 24 de ore în urmă iar cele din urină până la 4 zile în urmă, așadar am fost de mi-am făcut analize din urină, am discutat și cu un avocat, i-am explicat despre ce e vorba, urmează să ridic peste 2-3 zile rezultatul analizelor și le voi da avocatului să le depună la dosar după care vom face demersurile necesare ce se impun.

Am înțeles și eu că sunt foarte multe cazuri de genul și nu înțeleg efectiv de ce nu se poate face ceva pentru a se anula autorizația de folosire a acestor aparate care lasă mulți șoferi fără permis de conducere.
Bună ziua,

Vă scriu în legătură cu o situație foarte nasoală din punctul meu de vedere, ieri 22/01/2023 am fost oprit de un echipaj de la poliția rutieră efectuând filtre pe ambele sensuri de circulație într-un sat din județul Alba, mi-au cerut actele mele și ale mașini, le-am pus la dispoziție după care am fost întrebat dacă am consumat băuturi alcoolice le-am spus că nu, mi s-a făcut testarea pentru alcool, rezultatul a fost 0, ulterior m-au întrebat dacă am consumat droguri le-am comunicat că nu, la fel mi s-a făcut testarea cu aparatul Drugtest și de aici începe "distracția", la prima testare a apărut pe aparatul lor "Invalid" la majoritatea testelor ce se făceau, mi-au spus că în acest caz trebuie repetat testul, ok, mi s-a dat un alt bețișor cu burete ce trebuie "plimbat" prin gură, am repetat efectiv testul și surpriză, la 2 teste le-a apărut "Se recomandă test de laborator" sau ceva de genul, mi-a spus că va trebui să mergem la spital pentru recoltare de probe biologice, am fost de acord, am mers cu ei mi s-au recoltat probe după care am mers la sediul de poliție unde mi s-a comunicat faptul că permisul de conducere mi-a fost suspendat și că mi se v-a elibera o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație până la rezultatul analizelor de laborator.

Tot ceea ce mi s-a întâmplat mi se pare un abuz, eu neconsumând susbstanțe psihoactive droguri sau alte chestii de niciunfel, culmea este că nu am luat nici alte tratamente medicale care ar fi putut influența acel aparat Drugtest, din ce am mai căutat pe internet am înțeles că sunt foarte multe cazuri ca al meu și mi se pare total aiurea să stai cu permisul suspendat pur și simplu fără să fi făcut nimic ilegal.

Aș dori să știu din punct de vedere Juridic ce se poate face și dacă există anumite șanse de redobândire a permisului auto până la venirea rezultatelor de la laborator, rezultate care vor fi cu siguranță 0 și atunci am înțeles că mai am de așteptat undeva la 1-2 luni până ce se ocupă Poliția de actele necesare clasării dosarului.

Vă mulțumesc anticipat!
Tocmai asta este ideea, persoana În cauză nu se prea pricepe pe internet/forumuri și m-a rugat pe mine să pun această întrebare.

Prea multe detalii nu cunosc, dar cred că da, știa, i-am dat link persoanei respective să urmărească și ea acest subiect.
Vă mulțumesc pentru răspuns, probabil nu m-am exprimat corect sau cel puțin nu am menționat toate aspectele, în momentul divorțului cel de al doilea copil era deja născut, oare s-a ținut cont de acest lucru în momentul hotărârii divorțului?

Cel de al doilea copil are 11 luni.

Să înțeleg că va trebui totuși să promoveze o nouă acțiune pe rolul instanței, ar avea nevoie neapărat de un avocat pentru așa ceva?

Mulțumesc!
Mulțumesc pentru răspuns.

Nu, nu are bunuri pe numele ei.
Salut,

Am o cunoștință care a divorțat și acum are de plătit pensie alimentară după un copil, ea în momentul de față neavând niciun venit înafară de alocația de la un alt copil născut ulterior, este în concubinaj cu un băiat, singurul venit pe care îl au este de la acest băiat, evident fiind vorba de un venit mic, abea se descurcă ambii cu acel venit + copil.

Are vreo obligație de a plăti pensie alimentară după primul copil atâta timp cât persoana în cauză nu lucrează și nici nu are alte venituri înafară de acea alocație?

Vă mulțumesc anticipat!