avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate gigibigi

Activitate gigibigi

Răspuns la discuția drept de vizita al tatalui
multumesc foarte mult.
1. in cazul in care se pierde acum custodia copilului, peste cat timpse poate reveni cu o noua actiune?
2. incepand cu ce varsta se poate acorda, in afara de vizite la domiciliul copilului, w-enduri petrecute cu tatal, vacante petrecute cu tatal....etc?
Buna ziua
vreau sa ma ajutati sa ma lamuresc in ceea ce priveste drepturile pe care le am in a vizita baietelul in caz de despartire.
Situatia este urmatoarea:
Traim in concubinaj eu si "sotia" de mai bine de 5 ani. De 1 an si 7 luni avem o splendoare de baiat. Din pacate de ceva timp in coace lucrurile intre mine si sotie evolueaza foarte prost.
1. Ma intereseaza sa stiu daca am cumva vre-o sansa sa-mi fie incredintat minorul pentru crestere in caz de separare (am locuit intodeauna impreuna)
2. exista un program de vizita al copilului in cazul in care ne separam - ma intereseaza minim si maxim de timp de vizita ce mi se poate acorda. Este numai la latitudinea judecatorului? Daca da, va rog sa-mi dati exemple de cum au hotarat pentru alte persoane aflate in situatii asemanatore.

Va multumesc anticipat
Adrian
Răspuns la discuția Furt sau nu
In primul rand vreau sa multumesc celor care au raspuns intrebarilor mele, raspunsuri care m-au ajutat foarte mult.
La intrebarea "ce am de castigat din toate astea" pot raspunde ca material - nimic. In schimb, fiind vorba de o comuna relativ mica unde vorba umbla foarte repede, se va duce vestea ca Gigibigi e nebun si daca furi de la el sigur o sa ai probleme si asta va fi principalul castig. De altfel persoana care a savarsit fapta face parte dintr-un neam renumit pentru tupeul de a face astfel de fapte si apoi, daca lucrurile se complica cu politie, procuratura si alte alea, folosesc "relatiile" pe care le au indiferent cat ii costa si scapa basma curata ca apoi sa rada in nas pagubitului...... ceva gen ".....si cu banii luati".

In ceea ce priveste cazul meu, acesta s-a solutionat pana la urma pe cale amiabila, la rugamintile si insistenta politistului din comuna:
In primul rand politistul a mers cumva la intimidare, gen "o sa dureze mult, sigur o sa cheltuiti multi bani, nu fac aracii cat o sa va ia avocatul, etc", intimidare facuta asupra parintilor mei si aproape ca reusise. Dupa ce am purtat o discutie cu politistul si l-am asigurat de intentiile mele si de faptul ca sunt dispus sa merg mai departe indiferent de costuri au inceput negocierile cu propuneri gen sa ma duc sa tai eu din alt loc al primariei ca aranjaza el cu primarul etc.
Rezultatul final a fost ca a incarcat in remorca toti aracii (si ai mei si ai lui) si a venit sa ii aduca la mine acasa cu scuzele de rigoare. S-au purtat negocieri destul de lungi nu pentru cantitate ci pentru faptul ca trebuiesc adusi acasa (treaba care o vede lumea si raneste orgolii). E adevarat ca la aceasta negociere am folosit informatia pe care am primit-o la timp: tipul mai are pe rol un proces penal (tulburare de posesie) care se va incheia curand si nu are sanse foarte mari sa se termine in favoarea lui, sigur va incasa o amenda penala deoarece nu exista cale de impacare cu partea vatamata.

Inca o data multumesc tuturor celor care au participat la discutie.

Cu stima
Adrian Fota


PS: Cu 5 milioane cumparam aceeasi cantitate de araci, curatati gata si adusi acasa. Dar cum spunea un profesor de-al meu din dacultate "valoarea nu are nici o legatura cu pretul".

Răspuns la discuția Furt sau nu
Multumesc pentru sfaturi.
Fapta s-a petrecut in timpul zilei. A fost la locul faptei impreuna cu alte persoane angajate la munca cu ziua si la final a venit baiatul lui cu tractorul si a incarcat tot.
Lucrurile se complica destul de mult (le-am aflat si eu astazi):
In primul rand politistul din sat este foarte bun prieten cu el.
In al doilea rand eu stau foarte greu la capitolul martori (am o singura persoana care l-a vazut acolo taind aracii insa o poate da oricand cotita ca era pe terenul lui si nu al meu, intre proprietati nu exista o limita distinctiva - gard sau altceva)
Nu stiu cine erau persoanele care le-a avut la munca in ziua respectiva insa incerc sa aflu.

Intrebare: Persoanele angajate sa faca treaba asta pot fi pasibili de pedeapsa?
Intrebare 2: dupa depunerea plangerii penale aceasta mai poate fi oprita cumva in cazul impacarii partilor?
Intrebare 3: politistul care a mers la el la poarta si in fata caruia a recunoscut verbal fapta poate fi citat ca martor in proces?

Ce sfaturi imi puteti da pentru a contracara toate franele care-mi vor fi puse de catre politistul din comuna? Practic paguba este nesemnificativa comparativ cu ceea ce sa urmeze ca si cheltuieli materiale. Pe mine ma interseaza in primul rand sa dau o lectie pentru a opri avalansa de furturi de pe camp deoarece nu e prima data cand o patesc si sentimentul pe care il ai dupa ce ai muncit o vara intreaga si vezi ca ti-a disparut recolta este foarte greu de descris. Parintii mei muncesc destul de mult si satisfactiile materiale nu sunt nici pe departe pe masura eforturilor.

Care sunt sansele sa obtin o condamnare penala pentru faptas, fie ea o simpla amenda . Este posibil ca speta sa se solutioneze numai cu o amenda contraventionala?

Multumesc inca o data pentru ajutor
Adrian
Discuție Furt sau nu
Vreau sa supun atentiei urmatorul caz:
Detin un teren agricol extravilan, cu tot ce inseamna acte (titlu de proprietate, mostenire) de mai multa vreme. Au fost ani in care l-am muncit dar in ultimii ani nu. Pe o parte din acest teren cresc salcami pe care ii tai in fiecare an si fac araci de vie din ei. Anul acesta a venit un vecin care detine un loc langa si a taiat toti aracii, inclusiv ai mei.
Am fost la politie, am mers la el acasa, a recunoscut fapta. Politistul a incercat sa scape de hartii mediind conflictul. Am acceptat sa o las balta cu conditia sa-mi dea partea mea inapoi. Toate bune si frumoase pana la imparteala. Aici am constatat ca eu aveam f putini araci comparativ cu el care are o suprafata de 3 ori mai mica ca a mea.
Nu am acceptat acest lucru drept pentru care am decis sa fac plangere la politie.
Plangerea o sa o depun maine, 28 02 2008.
Ce intrebare am eu: Fapta se incadreaza la furt calificat sau nu.
Politistul poate sa dea o rezolutie de neincepere urmarire penala sau nu.
Daca nu-mi comvine rezolutia, care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac? nu vreau sa o las balta indiferent de costuri.