avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana899

Activitate iuliana899

Buna ziua! Am o mare nelamurire. Daca o persoana este condamanata la munca in folosul comunitatii, dar in decizia instantiei scrie clar si ca aceasta nu are voie la munca injositoare... ce presupune acest lucru? care este munca injositoare mai exact? maturatul este munca injositoare sau la ce se refera? multumesc frumos.
pai poate sa-l dea in judecata si pe durata acestei condamnari sau abia dupa ce termina de executat condamnarea actuala? e ca si cum ar fi cineva la puscarie si primeste si acolo la fiecare 3 luni plangere... adica sa stea in puscarie mult si bine... nelimitat pana la 18 ani...

acest lucru ma intereseaza. daca este fortat sa plateasca in acest moment sau dupa ce expira condamnarea actuala cu suspendare. va multumesc!
perfect adevarat si va multumesc pt. raspuns. ceea ce nu se intelege este daca este necesar sa plateasca si in timpul condamnarii cu suspendare... deoarece are munca in folosul comunitatii si program de reintegrare sociala prin biroul de probatiune timp de doi ani.
zic in sensul ca daca era la puscarie si nu platea nici de acolo fosta lui putea sa-i faca plangere din 3 in 3 luni se intelege desi omul era arestat. in situatia in care el are acum cazier (este mult mai greu gasirea unui loc de munca) si este si obligat la munca in folosul comunitatii si supraveghere doi ani ... este nevoit sa plateasca pana nu ii expira condamnarea aceasta? va multumesc! cu respect!
Buna ziua! Intreb pentru o persoana de sex masculin. Recent a primit o condamnare pentru abandon de familie. A primit suspendare pt neplata pensiei.
Daca nu va plati pensia alimentara iar (desi nu are loc de munca) mai poate capata un dosar penal peste 3 luni si poate fi condamnat iar pentru acceasi infractiune daca deja a fost conamnat pentru aceeasi fapta daca fosta sotie ii face plangere? Unii zic ca da... altii spun ca nu. Precizez ca in sentinta nu este precizat daca trebuie sa plateaasca in continuare.
nu imi da copilul acasa deoarece are un an si jumatate. tre sa merg la vizite unde dau fara sa vreau de fosta si familia acesteia. neam de scandalagii care pot recurge la orice marsavie sa ma trezesc cu plangeri penale mincinoase. nu ar fi prima data..... eu nu am zis neaparat sa-mi dea la DGASPC, asta era doar o optiune, instanta poate sa mi-l dea oriunde tocmai pentru a se evita vreo nenorocire la domiciliul ei.... nenorocire pe care bineinteles eu n-as face ....dar rudele ei mereu sunt puse pe scandal cu violenta si nici cu mainile in san nu pot sta dca cineva sare la mine. repet, sunt trecut prin asa ceva si nici politia nu a avut cum sa le faca fata. au socilitat la randul lor sprijinul celor de la "mascati"....
merci de sfat. deja ma gandisem la asta... dar nu este ilegal sa inregistrezi pe ascuns in casa altuia? femeia e capabila sa mi faca si plangere penala pt asa ceva :))) a comentat f multe de mine, chestii neadevarate mai ales... ma astept la orice. p.s.: instanta a stiut de ordinul de protectie, a zis si ea inclusiv in proces, am zis si eu. chiar am cerut din cauza asta in mod expres sa imi acorde vizitele la DGASPC si luase in calcul dar s-a dat ce ...s-a dat....

Sobolan de tomberoane a scris:

Eu nu cred ca instanta a stiut de ordinul de protectie care a aparut cu siguranta pe parcursul ordonantei divortului.

daca insa spuneti ca s-a stiut, sentintele judecatoresti privitoare la minori sunt executorii si deci ultima fiind cea de program aceea se respecta.

Dar repet ganditi va bine daca s-a spus de ordinul de protectie.

Daca s a spus mergeti si spunetii sa va lase singur intr o camera cu copilul 2 ore cat aveti ca sa nu existe certuri.Inregistrati totul ca in caz de suna la politie ca ati injurat ati facut ati dres sa aveti dovada ca minte.
Exista camere spion cu 50 ron la liber pe OLX

Buna ziua,
In Buzau..s-a intamplat. Iar de mers acolo... este imposibil. Mereu se lasa cu scandal si inainte atat intre rudele ei... ma gandesc ce o sa fie la mine. Prin 2015 ...ea a plecat de la ei cu Serviciul de Actiuni Speciale din cauza ca venisera toate rudele si erau sa ma cam ...omoare ...fara gluma :) Acum s-a reintors la ei, daca ma duc cu siguranta o sa iasa nasol. M-as duce dar m-ar provoca sau ar incerca sa insceneze cu siguranta alte lucruri.

Liliana Gradinaru a scris:

Mare prostie, instanta de fond care a stabilit programul, fara sa fie investita cu modificarea ordinului de protectie, a facut exact asta.
In opinia mea nu e ok.
Daca dv. nu sunteti in niciun fel pericol pentru copil, logica vizitarii copilului ca la circ, in prezenta spectatorilor, ma intreb care o fi.
Pana la redactare, comunicare mai trec vreo 2 luni, asadar probabil ca ordinul de protectie va fi trecut. Totusi, in situatia dv., ar trebui sa va ganditi la un apel pentru a vizita copilul si nu toata familia paratei. Atata timp cat iese scandal cu totii, incercati cateva vizite si, daca nu merg bine, cereti un program normal in care dv. cu copilul sa stabiliti o legatura in mediul dv., nu al paratei.
Nu stiu daca ati avut un avocat, sunt tare curioasa la ce instanta s-a dispus asa o minunatie.

asta au spus si alti avocati cu care am mai discutat, insa am dorit sa ma interesez si aici pe forum. multumesc frumos.

Ionut.ion a scris:

Daca instanta a stiut de interdictia dvs. si totusi a hotarat asta...eu zic sa mergeti cu decizia respectiva la usa mamei, daca anunta politia ramaneti pe loc si asteptati sa vina, le prezentati decizia si vedeti ce spun. Sau mergeti direct la Politie cu decizia si intrebati,Aveti o constrangere ce va impedica sa beneficiati de un drept stabilit de instanta care stia de acea constrangere...

inca nu am primit prin posta toata decizia. v-am dat ce apare pe portal.just.ro ...
......... ce vreti sa va mai raspund atat timp cat si eu am cerut in alt loc....

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu ma refeream la decizia in sine ci la motivarea concreta a acestei decizii. Cum a vazut instanta vizitele in contextul existentei ordinului de protectie ?

Deciza asa cum ati mentionat o pare a avea in vedere situatia in viitor,