avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate Andrew2424

Activitate Andrew2424

Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda


ynocentta a scris:

Din precizarile dv rezulta ca titularul contractului de concesiune loc de parcare dupa ce a constatat ca nu poate utiliza locul de parcare a sesizat politia care a incheiat PV contraventie
Daca locul respectiv de parcare nu este delimitat si special individualizat cu semn distinctiv pentru persoane cu dizabilitati,puteti contestat in instanta PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria teritoriala

Va mulțumesc pentru răspuns!
Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda


Ioan Ciobanu a scris:

Este posibil ca procesul verbal de contraventie cu amenda aplicata sa fie trimis prin posta. Dupa primirea procesului verbal puteti depune in termen de 15 zile o plangere contraventionala la Judecatoria sectorului in care se afla locul de parcare.. Invocati lipsa semnalizarii locurilor inchiriate.

Va mulțumesc pentru răspuns, o sa aștept sa văd ce se intampla dacă va fi trimis ceva prin posta
Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda


Ionut.ion a scris:

Eu nu m-as duce daca nu am fost chemat, si din ce ati postat mai sus nu-mi rezulta asta, daca au treaba cu mine sa ma caute dumnealor...pot gasi datele de contact, adresa, dupa numarul de inmatriculare...

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda


Ionut.ion a scris:

Din ce rezulta nu au cerut datele de identificare ale soferului ce a condus autoturismul si nici prezentarea acestuia la sediul dumnealor pentru identificarea acestuia.
E posibil sa primiti ceva*, rugamintea de a va prezenta la ei pentru identificarea persoanei ce a condus si parcat auto acolo pentru al putea sanctiona, prin posta dar imi mentin parerea ca este doar o atentionare...

Am inteles, deci momentan nu ar trebui neaparat sa ma duc la politie?
Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda


Ionut.ion a scris:

Din ce rezulta nu au cerut datele de identificare ale soferului ce a condus autoturismul si nici prezentarea acestuia la sediul dumnealor pentru identificarea acestuia.
E posibil sa primiti ceva*, rugamintea de a va prezenta la ei pentru identificarea persoanei ce a condus si parcat auto acolo pentru al putea sanctiona, prin posta dar imi mentin parerea ca este doar o atentionare...

Am inteles, deci momentan nu ar trebui neaparat sa ma duc la politie?
Răspuns la discuția Loc de parcare rezervat - amenda

Ionut.ion a scris:

Buna ziua.
Personal, din ce spuneti, nu reiese ca ati primit amenda ci doar o simpla atentionare sa nu mai parcati acolo...
Ati primit un Proces verbal pe care sa scrie ca ati fost amendat cu suma de X conform art., hotarari...Y?

Este o foaie de la direcția generală de politie locală in care scrie:
“Autoturismul marca ... cu nr. De înmatriculare....
Acest loc de parcare este închiriat de la administrația domeniului public sector 5 de către o persoana fizica/juridică.
Blocarea accesului in parcaj sau parcarea pe acest loc constituie contravenție și se sancționează cu amenda de la 500-1000 lei . Conform H.c.g.m.b 124/2008, modificata și completată ulterior de H.c.g.m.b 231/2017.”
Și procesul verbal nu cred ca îl puteam primi deoarece eu nu eram de fata, doar am găsit acea foaie
Buna ziua!
Am și eu o problema,eu nu sunt din bucuresti și pe data de 27 am lăsat masina parcata intr-un loc de parcare langa blocul unde prietena mea sta in chirie unde nu era scris nici un număr de înmatriculare, nici o tabla ceva pe care sa scrie ca era rezervat, era doar o tabla in alta parcare unde scriau ca erau rezervate locurile de acolo presupun și am văzut-o doar după ce s-a intamplat toată treaba.
Următoarea zi in parbriz am găsit o foaie pe care scria ca locul respectiv este închiriat de la administrația domeniului public de o persoana fizica/juridică. Și ca parcarea pe acel loc este contravenție și se sancționează cu amenda între 500-1000 de lei.
Întrebarea mea este dacă se poate face ceva in privința acestei contravenții deoarece eu nu aveam de unde sa stiu ca locurile acelea sunt rezervate deoarece nu era marcat in nici un fel.
Va mulțumesc anticipat!