avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate 36sorin

Activitate 36sorin

buna ziua! imi cer scuze in cazul in care problema mea a fost inserata intr-un forum gresit. problema pe care vreau sa o supun discutiei este a sotiei mele,intr-un proces de partaj cu fostul sot. sotia si-a angajat o ,sa spunem ,doamna avocat ,pe baza unui contract in care doamna respectiva ii asigura asistenta juridica la divort,si ptr asistenta juridica in deschiderea unui proces ptr anularea unui contract vanzare-cumparare prin uzufruct.daca m-am exprimat corect. sotia si fostul sot,ridicand o casa ,modificand o casa mai veche,intr-una noua. de aici ,incepe tam-tamul ....."doamna" avocata,pe tot timpul procesului de partaj nu a dorit sa isi ajute clienta in nici un fel.exemplificand,instanta ia cerut sotiei 3 martori. cei 3 martori fiind martori cheie in acel proces de partaj,audierile lor putand in foarte mare masura sa incline balanta in favoarea sotiei. "doamna" avocat nu a dorit sa ii citeze spre audiere,spunand ca nu este cazul. tot "doamna" avocat ia spus sotiei ca actele,chitantele unui credit pe care sotia la achitat singura,chiar daca creditul respectiv era pe numele ambilor soti,nu face parte din partaj.deci,nu poate fi adus in discutie. "doamna" avocat a reusit de-a cursul timpului ca timp de 6 luni sa nu aplice cu nimic la derularea procesului,astfel potrivit referatului grefei tribunalul a fost sesizat cu propunere de perimare a apelului .cu drept de contestatie,etc. "doamna" avocat nefacnd nici un apel,declarand in instanta ,citez "lasa la aprecierea instantei in ce priveste sesizarea de perimare avand in vedere ca se doreste incheierea unei intelegeri intre parti". am incheiat citatul. despre ce intelegere era vorba? despre faptul ca fostul sot ii cerea sotiei sa renunte la pensia alimentara,si el renuntand la proces.normal ca acest lucru nu s intamplat,ptr ca era dreptul copiilor,si acest drept nu se poate lua. sentinta a fost data la 20 martie 2017,in defavoarea sotiei,sulta fiind de 58 684.4 plus cheltuieli de judecata in valoare de 2460.532.iar pe reclamant instanta il obliga la plata sumei de 3521.064 reprezentand ajutor public de care a beneficiat potrivit incheierii de sedinta din data de 04.10.2012(taxa timbru datorata). ideea e ca sotia a primit acasa doar o comunicare privind sesizarea de perimare a judecatii,dar nu a primit nici o sentinta din procesul de partaj. noi am intrat in posesia unei copii a sentintei tot datorita fostului sot. el avand grija ca intr-un weekend sa isi cheme copiii la el,iar cand ia adus reutur,le-a dat o copie a sentintei.nu sa putut face apelul in termenul de 5 zile prevazut in sentinta,deoarece sotia nu a stiut de acea sentinta, "doamna" avocat nu a anuntat-o de acea sentinta. de ce am tot folosit aceste ghilimele ptr "doamna" avocat? ptr ca nu a fost de buna credinta. ca dumneai,chiar in fata mea,cand am intrebat-o in ce data a fost data sentinta,dumneai a spus ca in anul 2014.dar in sentinta este datata 20 martie 2017. ideea e ca fostul sot ii cere acum sotiei sa ii achite catre stat acea suma de 3521 pe care el o datoreaza . urmand apoi,ca el sa dea o declaratie notarila precum ca renunta definitiv la orice drept ce recurge in sentinta civila a curtii de apel.dar,din cate stiu,el poate revoca oricand semnatura de pe actul notarial,deoarece el are o hotarare definitiva a curtii de apel intr-un proces civil.si isi poate cere dreptul oricand.personal,nu am incredere absolut deloc nici in elnici in avocatul lui,si nici macar in avocata sotiei,care a facut tot posibilul ca sotia sa piarda acel proces.acum,intreb si eu,ce e de facut?cand "doamna" avocat nu a stiut sau nu a vrut cu buna stiinta sa lupte ptr drepturile clientei sale? cum se mai poate ataca acea hotarare? el poate oricand sa puna un executor judecatoresc sa isi ia dreptul. in speranta ca voi primi vreun raspuns,multumesc anticipat.
Răspuns la discuția neplata pensiei de intretinere
36sorin a scris:

buna ziua.scriu in numele unei prietene ,car e nu are acces la internet cu urmatoarea problema.fostul ei sot,nu a mai platit de 3 luni pensia alimentara,ptr cei 3 copii.am inteles ca ea trebuie sa faca o reclamatie la politie .la care circa de politie?
la cea care este arondata ea?
sau el?
mentionez ca ei se afla in orase diferite.si as avea o rugaminte,poate cineva sa imi trimita un fel de ciorna,c-am cum ar trebui intocmita reclamatia
.va multumesc!
multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea sa imi raspunda,in special persoanei care mi-a formulat cum se scrie reclamatia respectica.am depus azi reclamatia la circumscriptia la care e arondata prietena mea.multumiri inca o data si respectul meu cuvenit
buna ziua.scriu in numele unei prietene ,car e nu are acces la internet cu urmatoarea problema.fostul ei sot,nu a mai platit de 3 luni pensia alimentara,ptr cei 3 copii.am inteles ca ea trebuie sa faca o reclamatie la politie .la care circa de politie?
la cea care este arondata ea?
sau el?
mentionez ca ei se afla in orase diferite.si as avea o rugaminte,poate cineva sa imi trimita un fel de ciorna,c-am cum ar trebui intocmita reclamatia
.va multumesc!
mai am de facut unele observatii in privinta a ceea ce am scris mai devreme.magazia a fost facuta in 2002,din paianta,fara a cere nici un fel de aprobare.sincer,nici nu stiam la acel moment daca era necesar ssau nu asa ceva.acum,dupa inundatiile de anul trecut,doresc sa ridic fundatia cu inca 50 cm,si din acea magazie sa fac si o camera,posibil de locuit in eventuale situatii,si o magazie.nu stiu daca sa ma apuc de ele,ptr ca nu stiu de ce anume ma lovesc cu legile astea si cu tot felul de aprobari.mai specific si faptul ca noua magazie o voi ridica din b.c.a. asta daca are vreo importanta sau nu.va multumesc din nou anticipat,cu tot respectul
buna ziua.doresc sa fac unele schimbari la casa mea ,insemnand sa mai ridic o magazie,sa daram si sa ridic in alta parrte alte cotete ptrpasari.ce ma frapat a fost faptul ca am aflat ca ptr fiecare in parte,trebuiesc facute masuratori,asta insemnand aducerea unui expert spre masurare a intregului lot si ansamblu de cladiri,plata unor taxe,chiar si la cadastru ptr insemnarea in acte a acestor modificari si constructii.nedumerirea mea este,cum si ptr un cotet sa il ridic am nevoie de acte si aprobari?!!!!!!!!
pai,unde mai este dreptul omului?dreptul asupra proprietatii?mai nou am auzit si daca ai nevoie sa iti ridici o toaleta ,ca la tara,ai nevoie de aprobare!!!!!!!!!la ce o fi folosind,dumnezeu mai stie!mentionez,daca are vreo importanta,ca locuiesc in mediu rural,respectiv in loc saucesti,bacau,grav afectata de inundatii anul trecut pe 28 iulie.as mai dori in plus ,sa stiu care este legea privind regimul constructiilor,in care se prevede ptr ce fel de constructii si amenajari,sunt necesare aprobari si ptr care nu sunt.va multumesc anticipat,si cu respect!
Răspuns la discuția drept vizita minor
multumesc celor care au raspuns,dar nu doresc o reincredintare de minor,ci pur si simplu sa imi vad copilul mai mult,sa fiu mai mult timp cu el. va multumesc!
buna!
am si eu un mic caz!
in urma divortului,am primit drept de vizita asupra baiatului,in varsta de 13 ani,dupa programul cerut de catre mine.saptamanal,in fiecare weekend ,in prima si a 3 a saptamana din luna sambata,si in a 2 a si a 4 a saptamana ,duminica.in vacanta de iarna,am drept de vizita 3 zile,iar in vacanta de vara,2 saptamani,in perioada 1 iulie-15 iulie.divortul s-a pronuntat anul trecut,in luna septembrie.am avut baiatul intr-o vacanta de iarna,si una de vara.problema e ca baiatul doreste sa stea mai mult cu mine,dar fosta sotie nu este de acord sub nici o forma.as dori sa aflu,ce drepturi are baiatul,in special daca la dorinta lui,in nici un caz fortat de catre mine,doar la dorinta sa expresa,daca el doreste sa ma viziteze mai des,daca o si poate face.sau doar cu acordul fostei sotii.intreb ptr ca nici nu doresc sa fortez in vreun fel nota.reamintesc ca este vorba despre un minor in varsta de 13 ani si 7 luni.nu stiu daca acest lucru are vreo importanta,dar stiu sigur ca dupa varsta de 12 ani,minorul sau minorii rezultati in urma unei casatorii sunt chemati in fata instantei,de catre judecator,spre a fi intrebati cu cine doresc sa ramana.
va multumesc anticipat