avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate florentin.pascu

Activitate florentin.pascu

Nu merge asa. As fi preferat sa-mi intocmeasca PV-ul, sa platesc amenda si sa scap de toata bataia asta de cap.
Art. 31 din cadrul Legii nr. 50 / 1991 mentioneaza clar faptul ca "Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârşirii faptei" deci nu de la data la care reprezentantii Primariei au luat cunostinta despre fapta.
Singura solutie sa-mi intocmeasca PV-ul era sa mint si sa declar ca anexa a fost desfiintata mai recent de 3 ani dar imi cereau sa vada actul in baza caruia am dobandit imobilul si acolo scrie clar ca am achizitionat in 2018 anexa aflata in stare de autodemolare inca din 2012.
Primaria mi-a raspuns motivat ca nu-mi elibereaza Certificat de Urbanism fara Proces Verbal de constatare si sanctionare a contraventiei si fara chitanta de plata a amenzii. Politia Locala in schimb nu poate sa-mi intocmeasca Procesul Verbal deoarece fapta s-a prescris in termen de 3 ani, in contractul de vanzare - cumparare fiind mentionat faptul ca anexa s-a autodemolat in anul 2012.
Pentru aspectul acesta, aveti un raspuns ?
Poate fi obligata Primaria sa-mi elibereze Certificat de Urbanism pentru intrarea in legalitate in lipsa Procesului Verbal ?
Este mentionat pe undeva printr-o lege faptul ca este neaparat necesar Procesul Verbal de constatare si sanctionare a contraventiei ? Reprezentantii Primariei spun ca starea de ilegalitate este confirmata doar de Procesul Verbal de constatare si sanctionare a contraventiei. Daca merg eu singur, de capul meu, fara PV la Primarie nu sunt in ilegalitate.
Deci, imi refuza documentatia pentru "desfiintare anexa - intrare in legalitate" dar mi-o refuza si daca o depun in varianta "desfiintare anexa" pentru ca la verificarile in teren constata ca respectiva constructie nu mai exista.
Reprezetantii Primariei vor ca OCPI-ul sa-mi radieze constructia fara Autorizatie de Desfiintare iar OCPI-ul imi care Autorizatie de Desfiintare si Procesul Verbal de Receptie la terminarea lucrarilor.
Am achizitionat un imobil compus din teren, locuinta si anexa edificate in anul 1903.
La momentul cumpararii, anexa se afla in stare de autodemolare ca urmare a fenomenelor meteorologice din anul 2012 (zapezi abundente) si degradarii intervenite in perioada de exploatare, aspect consemnat de către notarul public in cadrul contractului de vanzare - cumparare.
Acum, intentionez sa desfiintez locuinta si sa intru in legalitate cu desfiintarea anexei.
Primaria insa refuza sa-mi elibereze Certificat de Urbanism pentru desfiintarea constructiilor fara un Proces Verbal de constatare si sanctionare a contraventiei si fara chitanta de plata a amenzii.
Politia Locala insa nu poate sa-mi intocmeasca Procesul Verbal pentru ca fapta s-a prescris dupa 3 ani, conform art. 31 din cadrul Legii nr. 50 / 1991.
In aceste conditii, reprezentantii Primariei m-au redirectionat catre ANCPI sa solicit radierea anexei fara autorizatie de desfiintare, doar in baza contractului de vanzare - cumparare in care este mentionat faptul ca la momentul cumpararii constructia se afla in stare de autodemolare inca din anul 2012.
In urma unei audiente, Directorul OCPI judetean mi-a trecut in cererea de audienta ca radierea se va face doar in baza unei Autorizatii de Desfiintare si a Procesului Verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
M-am intors la Primarie si reprezentantii institutiei refuza in continuare sa-mi elibereze Certificatul de Urbanism. Sustin ca au discutat la rândul lor cu reprezentantii ANCPI si mi-au spus ca au agreat, verbal, sa-mi dea un Proces Verbal care atesta faptul ca anexa este intr-adevar desfiintata si sa incerc sa radiez constructia cu acest document, fara sa am insa garantia ca daca platesc pentru întocmirea documentatiei și tariful OCPI voi obtine radierea anexei.
Pe reprezentantii Primariei nu-i costa nimic sa ma tot trimita la OCPI si nici pe cei de la OCPI sa ma trimita inapoi la Primarie.
A mai intampinat cineva o astfel de situatie ?
Eu vreau sa intru in legalitate cu desfiintarea constructiei si institutiile statului ma paseaza la nesfarsit de la una la alta.