avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_chende

Activitate carmen_chende

Răspuns la discuția probleme cu un locatar
Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Eu m-am gandit ca este mai usor sa pun acesti bani in fondul de reparatii pentru ca urmeaza sa executam niste lucrari la subsol si asa locatarii ar plati mai putin aceste reparatii.
Oricum acest lucru il vom stabili cu locatarii la urmatoarea adunare.
Dar multumesc peste sprijin din nou.:">
buna seara. Am preluat de curand adminstrarea aosciatiei unui bloc, iar la predarea actelor am aflat ca un vecin pe perioada unui an nu a predat citirea contoarelor de apa. Avem citire din iulie 2007 si iulie 2008, acum predand lunar contoarele. Problema este ca fata de cat a platit el si citirea contoarelor este o diferenta de 400m cub apa. Fostul adminstrator i-a calculat o aproximatie de consum pe perioada respectiva. Aceasta diferenta de apa a fost platita de restul locatarilor.
Cum pot proceda pentru a recupera acesti bani pentru fondul de reparatii????????
Somatie de plata sau???????????
Nu mi se pare corect sa platim noi apa lui, mai ales ca recunoaste ca a avut defectiuni #-o
Răspuns la discuția contract cu pfa
Revin cu detalii...........Are autorizatie PFA pe cod 9511 reparare de calculatoare si echipamente periferice. Pentru munca prestata dorim sa-i platim 5% din cifra de vanzari a fiecarei luni, banii urmand sa-i punem intr-un cont al lui. Adevarul este ca am dorit un contract de prestari servicii..........dar din punct de vedere fiscal nu ne-am gandit ca o sa avem obligatii. Vom consulta un avocat............dar astept oricum cu drag opinii.
Va multumesc.
Discuție contract cu pfa
Va rog sa ma ajutati si pe mine........Am un angajat care si-a facut pfa . Ce contract pot incheia cu el astfel incat sa-i pot plati cota parte din cifra de vanzari a fiecarei luni. (contract de colaborare, contract de prestari servicii.......) si pe ce baza fac dovada platii? ( pot numerar pe baza de dispozitie plata sau trebuie sa-l fac pe baza de virament bancar?) Ce acte trebuie sa intocmesc pentru a fi legala plata ( registru vanzari, dispozitie plata????????????)
Specific ca ii angajat cu norma intreaga de 8 ore la firma mea si doresc sa inchei un contract cu pfa infintatat de el .......