avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinGiorgian

Activitate FlorinGiorgian

Răspuns la discuția Certificat fiscal autovehicul
Deci in consecinta nu pot trece masina pe numele meu ?
Buna ziua, am achizitionat din Prahova un autovehicul in luna Aprilie 2018 de la un intermediar, acesta a zis ca imi va trimite certificatul fiscal urmatoarea zi (greseala mea ca l-am crezut), dupa care nu a mai fost de gasit. Masina are numere de Satul Mare iar dupa cateva cercetari am putut face legatura cu proprietarul in acte (talon,asigurare si carte) care este dispus sa ma ajute sa o trec pe numele meu. Proprietarul in acte a vandut masina pe August 2017 insa cumparatorul din Oradea nu a trecut-o pe numele lui (probabil a vandut-o mai departe). Primaria din Satu-Mare nu imi poate da certificatul deoarece masina nu mai figureaza pe numele proprietarului in acte si nici proprietarul in acte nu mai are proprietea pe care a fost inscrisa masina (din spusele proprietarului). Acesta mi-a dat datele celui caruia a vandut-o dar nu pot lua legatura cu acesta. Motiv pentru care am sunat la primaria din Oradea care mi-a explicat ca certificatul este valabil 30 de zile si ca Proprietarul in acte imi poate solicita un nou fiscal. Nu stiu cum sa procedez mai departe deoarece eu am actele si masina, proprietar este cel din Satul Mare si certificatul fiscal este pierdut prin intermediari.