avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate browneyes

Activitate browneyes

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Daca \"nu exista obiectivitate in ceea ce ii priveste pe oameni\", atunci de ce mai vrei sa dai la INM si sa fii magistrat ? Ca sa judeci subiectiv ( membrii comisiei de interviu au fost 5, tu vei fi pt inceput doar unul, deci subiectivisimul e si mai mare !) ?
Asa vor spune si justitiabilii despre tine, ca magistrat, ca daca picau la un alt complet poate hotararea era alta, ca daca erai mai odihnit.....mai vesel.....etc. Ar fi necesar sa existe un singur complet de judecata pt. toata tara? :D.

Asta nu inseamna ca sunt de acord cu modalitatea in care se desfasoara interviul sau cu ponderea pe care o are in acest an. Doar am vrut sa fac o observatie.

Privind ghinionul, si eu am picat de 3 ori pana acum....pt o intrebare sau doua ( de fiecare data stiam inca 10-12 intrebari, dar....nu stiu de ce, le-am gresit ).



[Mesaj editat - comentarii de natură să îi provoace pe ceilalti utilizatori]
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
73 la rationament si 9,58 la interviu.

Csorin a scris:

browneyes a scris:

Vaiii...nu-mi vine sa cred ca sunt pe 184/185/186 in fct de tabel.. Dupa ce am luat 70 la drept, am zis ca imi fuge pamantul de sub picioare. Neatentia m-a costat, bine ca am reusit sa ma ridic pana la urma.

Multumesc celor care au facut tabel si felicitari tuturor !



Felicitari ! ;) ce punctaj ai avut la logic si interviu ?


Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Vaiii...nu-mi vine sa cred ca sunt pe 184/185/186 in fct de tabel.. Dupa ce am luat 70 la drept, am zis ca imi fuge pamantul de sub picioare. Neatentia m-a costat, bine ca am reusit sa ma ridic pana la urma.

Multumesc celor care au facut tabel si felicitari tuturor !
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
gheisha87 a scris:

Nu mai am rabdare pana pe 27 :(((...cine mai e pe 27?


Si eu sunt pe 27 seara :).
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
doru6 a scris:

doomkikidex a scris:

Pai daca sunt aproape 400, ceea ce inseamna ca sunt multi, eu cu 72 n-am nicio sansa:((


Nu ai de ce sa gandesti asa. Ponderea probelor in nota finala a fost schimbata fata de anii trecuti. Nota la proba de juridic inseamna ceva mai mult de 50 % din nota finala. Nu inceta sa speri. Anul trecut a picat cineva desi luase 8 la proba de juridic iar ponderea acestei probe era mult mai mare. Zarurile nu au fost aruncate inca. Clasamentul se poate schimba surprinzator de mult dupa urmatoarele probe. Cred ca abia cei cu peste 85 la juridic sau chiar mai mult au garantat un loc la INM.
Si eu am 75, dar mie nu mi se pare decat o loterie de acum incolo. Bafta


Nici macar cei cu peste 85.... Probabil/sper nu va fi cazul, dar sa nu uitam ca interviul este proba eliminatorie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Eu am facut 70..am gresit 5 grile la transcriere :(( si nu mai aveam timp sa cer alta foaie + am gresit alte cateva grile din pura neatentie.

Cu noul regulament, dreptul valoreaza 50% din nota finala, prin urmare sunt sanse reale pt oricine care a luat intre 70-75. E drept ca sunt mici si ca depinde mult de cati au luat peste 75 fata de ceilalti si de ce vor face la interviu plus rationament.

Dar, cu o nota f mare la rationament ( adica cel putin 85 ) si cu 10 la interviu, cred ca se poate.
E greu, dar nu imposibil. Nu se stie niciodata ;).
Multa bafta tuturor ! Eu nu ma las :).

P.S.: anul trecut au fost 460 cu note peste 70 si in conditiile in care dreptul avea 75% din nota finala, tot a intrat cineva cu 72 ( si nu era ultimul intrat ;) ).
elis a scris:


" inainte de a va inscrie la o astfel de facultate, trebuie sa stiti dinainte care sunt avantajele sau dezavantajele cursurilor absolvite la o astfel de facultate"



Foarte bine spus...
aha.....am inteles acum. :)
Alexandru Radu Popescu a scris:

In acord cu ce v-am sfatuit inainte, in baza DL 92/1976 ultimul angajator e obligat sa elibereze un duplicat al cartii de munca in caz de pierdere, nu casa de pensii:)

Cu stima


Sa inteleg ca situatia s-ar rezolva ( cel putin teoretic ) simplu, cerand eliberarea unui duplicat al cartii de munca de la ultimul angajator ?
elis a scris:

De disparut nu a disparut, numai ca s-a ratacit prin arhiva si le este lene s-o caute .
Problema nu este, din cate am inteles eu din mesajul initial, restituirea cartii de munca ci ca nu v-au recalculat pensia. #-o

Inainte de a va adresa instantei, puteti incerca si aceasta varianta :
1. Depuneti la Casa de Pensii si la CNPAS o cerere prin care sa vi se comunice decizia si buletinul de calcul al pensiei recalculate.
2. In aceasta situatie sunt obligati sa raspunda si sa va aduca la cunostinta motivul pentru care nu vi s-a recalculat pensia. Fac precizarea ca recalcularea pensiei se putea face pe baza fisei de calcul existente in dosarul de pensionare.
3. in functie de raspunsul dat atunci puteti deschide o actiune in instanta.



Da, problema este refuzul Casei de pensii de a recalcula pensia motivat de faptul ca nu se afla la ei cartea de munca si in lipsa acesteia nu pot deci recalcula pensia, cuantumul acesteia fiind, bineinteles, cel stabilit prin decizia de pensionare.
Din ceea ce ati spus la 2. sa inteleg ca ceea ce se gaseste la dosar (fisa de calcul) este suficient pentru ca pensia sa poata fi recalculata, iar cartea de munca nu este neaparat necesara ? #-o