avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate madalin patrascu

Activitate madalin patrascu

Dar daca PFA-ul il fac pe numele sotiei, si eu sa raman angajat la aceasta societate, va trebui sa mai platesc cei 6.5%?
Va multumesc tuturor pentru atentie, voi detalia activitatea mea:
Mobila pe care o vand nu imi afecteaza banii mei in sensul ca, mobila se livreaza numai dupa ce este in totalitate achitata de clientul final deci, nu trebuie sa platesc eu nimic, eu trebuie sa am grija doar sa vand si clientul sa plateasca toata contravaloarea mobilierului.Comisionul il primesc numai la sfarsit dupa ce mobila este montata la client acasa.
Eu vreu doar cea mai buna metoda si cea mai putin costisitoare pentru mine sa-mi primesc banii. Daca imi fac un PFA nu stiu ce costuri implica acest lucru, adica ce taxe trebuie sa platesc la primarie la financiar, declaratii de venit si toate cele...tinad cont de faptul ca nu este o suma f mare acest comision, media lunara este de aproximativ 500-600 lei pe luna.
Patronul mi-a zis ca va plati el in plus peste comision procentul de 16%, respectiv impozitul dar, eu cred ca nu este de ajuns, cred ca mai exista si alte taxe care trebuie platite de catre mine si nu cred ca merita sa-mi fac un PFA si din venitul acesta sa mai platesc si taxe la stat.
Va rog sa-mi spuneti daca stiti ce taxe trebuie achitate incepand de la deschiderea PFA-ului si in decursul anului
Imi spunea cineva ca exista un contect de mandat comercial poate stie cineva daca aceasta varianta este mai buna decat PFA-ul.

Multumesc tuturor pentru ajutor.
Sunt angajat la un magazin de mobila si deci lucrez in vanzari, patronul m-a rugat sa caut o metoda legala prin care sa ma poata plati.Va rog daca se poate sa-mi recomandati o metoda prin care sa se poata face acesta plata, am inteles ca exista un contract de mandat comercial sau PFA nu stiu ce varianta este mai buna, va rog sa-mi recomandati ceva sa pot lua banii.

Multumesc anticipat :(