avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu S

Activitate Silviu S

Răspuns la discuția Taxe SRL
Buna ziua, am primit mai multe raspunsuri diferite, Inca nu m-am hotarat cu cine merg mai departe. Din ce am inteles pot sa ma folosesc de banii primiti. Daca mai puteti completa lista de mai sus cu toti pasii si toate lucrurile de care trebuie sa tin cont, va rog sa imi lasati in privat, ce suma doriti pentru consultanta! Multumesc

Iulian Manea a scris:

Spuneti ca aveti o colaborare cu cineva. La toate aceste intrebari sunt sigur ca va raspunde, ca un bun profesionist.


Răspuns la discuția Taxe SRL
Dar de banii facuti pe firma, ma pot ajuta pe parcursul anului? Eu sunt prestator de servicii, estimativ 3.000 lei/luna o sa fie venitul mediu, de cele mai multe ori cash, banii repspectivi ii pot cheltui? Nu e considerat profit? Trebuie sa astept pana in 2020?
Pentru deducerea cheltuielilor, trebuie sa ma adresez contabilului?
Multumesc pentru atentie.
Discuție Taxe SRL
Buna ziua,

La infiintarea unui SRL, care sunt mai exact taxele pe care trebuie sa le platesc?
3% pe venit si 5 % din dividende din ce am citit.
La suma de 1.000 lei, fara alte cheltuieli, practic trebuie sa platesc 8%?
La cei 5% am ceva dubii.

Dupa infintare, care sunt pasii exacti de urmat?
Ce fel de declaratie trebuie sa dau, dupa terminarea unui trimestru?
Lunar, am vreo responsabilitate legala?
In cazul unei case de marcat, trebuie comunicate lunar informatiile catre ANAF?

Am intrebat si cativa contabili, dar am cam primit informatii diferite si nu as vrea sa gresesc ceva. Am cautat si pe site-ul dumneavoastra intrebari similare, dar nimic de actualitate.
Multumesc anticipat

Răspuns la discuția Act succesiune casa
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez, in cazul unui contract de vanzare-cumparare a unei case, cu clauza viagera, ca beneficiarii contractului sa aiba in grija fostul propietar pana la decesul acestuia! Fostul propietar este decedat de ceva vreme, iar in orice situatie in care este nevoie de actul casei, acesta trebuie insotit de certificatul de deces. Cum as putea sa procedez, pentru a nu mai depinde de acest cerificat de deces? Multumesc anticipat