avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Felicia Stancu

Activitate Felicia Stancu

Răspuns la discuția Citatie fond pretentii perimare
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Un singur lucru as adauga si v-as ruga sa ma iertati daca nu m-am explicat foarte bine. El este chemat in calitate de parat. Schimba cu ceva raspunsul dat de dumneavoastra? Va multumesc inca o data
Buna ziua.Am o foarte mare poblema pe care nici macar nu o inteleg indeajuns de bine si nici nu stiu pe ce drum sa o iau. V-as ruga din suflet sa imi dati un sfat. In anul 2000 fratele meu a avut un accident de masina,( masina de servici)
in care au fost implicate 3 autoturisme printre care un microbuz.Cel vinovat a fugit de la fata locului.Mentionez ca nu au fost victime ci doar daune materiale.Microbuzul a fost foarte avariat.Proprietara microbuzului l-a dat in judecata pe fratele meu pentru daune. Fratelui meu i s-a ridicat permisul pana la finalizarea cercetarilor.In urma expertizei (cca o luna) din ceea ce imi aduc aminte, recunosc ca nu stiu sigur ce s-a constatat dar el a primit permisul de conducere inapoi.Procesul nu stiu cum a decurs si nici nu stiu concret daca s-a incheiat..dar cert este ca el nu a mai avut nici un fel de citatie...In anul 2005 a plecat in italia la munca...Anul trecut"2010" a suferit un accident de munca mai concret a cazut de pe un acoperis.In urma acestui accident a ramas invalid 100%. Acum 2 luni mama mi-a spus ca a ajuns acasa o citatie si aici as dori sa va sciu exact ce scrie in citatie...."este chemat in aceasta instanta camera sala ..... in ziua de 25 octombrie 2011 ora 8:30 in calitate de parat in proces cu sc .... srl
in calitate de reclamant pentru fond pretentii perimare.
in caz de neprezentare a partilor se va putea trimite un inscris,judecata urmand a se face in lipsa.
Prin inmanarea citatiei sub semnatura de primire personala sau prin reprezentant legal sau conventional.pentru termen de judecata,cel citat
este prezumat ca are in cunostinta si termenele de judecata ulterioare a celui pentru care citatia i-a fost inmanata." Va rog din suflet sa ma ajutati,sa ma indrumati. Ce trebuie sa fac tinand cont de faptul ca fratele meu nu este in stare sa se apere deoarece in urma accidentului de munca a suferit un traumatism cranio cerebral in care i-a fost afectat creierul si drept urmare si-a pierdut memoria. Va rog din suflet indrumati-ma!!!....As putea depune cumva la dosar certificatul prin care se atesta faptul ca el este invalid 100% sau ce trebuie sa fac?????Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția iesire minor din tara ?!
Buna ziua. Sunt matusa unui baietel de 11 ani care dupa divortul parintilor(9 ani in urma) a fost incredintat tatalui adica fratelui meu.Am inteles ca minorul poate calatori in strainatate cu bunica acestuia avand procura sau mai bine zis declaratie notariala facuta de tatal lui. Intrebarea mea este ce documente trebuie sa aiba copilul se face un pasaport individual sau se trece pe pasaportul bunicii sau cum se procedeaza??Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Drepturile parintelui divortat
Mii de multumiri domnului elis pentru raspunsul dat....Va multumim inca odata si va dorim o zi buna...
Răspuns la discuția Drepturile parintelui divortat
Buna seara.Fratele meu este divortat de 9 ani.In urma acestui divort copilul de 2 anisori si 8 luni i-a fost incredintat. Precizez ca mama copilului a cerut la divort decat numele de fata fiind de acord ca minorul sa ramana pentru crestere si intretinere tatalui. Nu a primit pensie alimentara nici macar o luna iar de vizitat nici nu se discuta.In momentul de fata baietelul are 12 anisori iar mama nu il cunoaste, noi nu stim nimic de ea. Ceea ce ne intereseaza si va rugam din tot sufletul sa ne ajutati este daca bunica copilului (mama noastra), poate calatori cu baietelul in afara tarii avand declaratie notariala facuta de tatal baiatului.....Va rugam din tot sufletul sa ne ajutati. Va multumim anticipat...