avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate fsiarazvan

Activitate fsiarazvan

Buna ziua! Am cumparat anvelope pe persoana juridica de pe emag care erau vandute de alta firma .
Au facturat produsele dar pe factura nu scrie nicaieri " Achitat cu card " sau ceva de genul .

Se poate folosi asa ? Sau trebuie modificata factura ?

Asa nu o pot deconta... Multumesc!
Imi pot retine permisul pentru art 48 ?

fsiarazvan a scris:

Dar imi pot retine permisul pentru incalcarea mea de lege ? pt art 48 si daca conteaza ca a fost accident cu victima ?

Dar imi pot retine permisul pentru incalcarea mea de lege ? pt art 48 si daca conteaza ca a fost accident cu victima ?
Buna dimineata !
"


Din primele cercetări efectuate la fața locului de către echipa operativă SOFERUL celalalt a încălcat prevederile art. 59 alin. 2 din OUG 195/02 rep., iar Popescu Răzvan Cristian*eu* prevederile art. 48 din OUG 195/02 rep.
Având în vedere cele constatate şi expuse mai sus, în temeiul art. 315 alin. 1 lit.„b” şi art. 16 alin. 1 lit. b) Cod Pr. Penală

PROPUN:
Clasarea cauzei sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzute şi pedepsite de art.
196 alin. alin. 2, 3 și 4 Cod penal.

"
Cam de asta scrie ca sunt eu vinovat iar celalalt sofer de neacordare de prioritate ( art 59 alin 2 , oug 195/02 rep )
Art. 48

Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul legal de viteză şi să o adapteze în funcţie de condiţiile de drum, astfel încât să poată efectua orice manevră în condiţii de siguranţă.

Asta mi-a fost scris in dosarul penal clasat deja ca am incalcat eu.
Nu gasesc pe nicaieri sanctiunea pentru acest articol de lege. Se poate sa difere sanctiunea fiind accident cu victima ? Eu am lovit pers pentru ca celalalt sofer nu mi-a acordat prioritate si am ricosat din el.

Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc!
Asta mi-a spus polististul de acolo ... asta va spun si eu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu exista asa ceva ”iti recomand sa nu conduci”. Ori aveti dreptul de conducere suspendat ori nu, din cate inteleg dvs nu aveti.



Buna ziua! Am fost ieri sa imi ridic permisul dupa clasarea unui dosar penal in care eu am incalcat art. 48 din OUG 195/02 rep. Plicul de la parchet l-am primit vineri... Acum domnul de la permise mi-a spus sa ii dau actele de la parchet , copie Bi si dovada . Dat toate actele si mi-a spus " Ne vedem in 10 zile , iti recomand sa nu conduci in timpul asta "
Vi dupa permis ca nu e de suspendare (asta a zis el...acum nu stiu ce sa spun)

Dovada in original a ramas la mine find in valabilitate.



Ce se intampla mai exact acum ? De ce nu pot conduce ?
Am primit de la parchet rezolutia unui dosar rezultat dintr-un accident cu victima.
Am sters numele si alte identificatoare si le-am lasat pe ale mele .

Va rog sa ma ajutati cu ce am de facut mai departe...Ma pot duce sa ridic permisul ? Pana acum am circulat cu dovada...


În conformitate cu prevederile art. 316 al.I din C.p.p., vă comunicăm, în copie,
ordonanța din data de 2021 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3
Bucureşti, împreună cu referatul întocmit de organele de cercetare penală în cauză, în
vederea prezentării soluţiei la Poliţia Rutieră pentru reglementarea situaţiei permisului
de conducere.
Totodată, vă comunicăm că împotriva ordonanței puteţi face plângere în
conformitate cu prevederile art. 339 al.4 C.p.p. în termen de 20 de zile de la data
comunicării.



Examinând actele efectuate în dosarul cu numărul de mai sus, precum şi
referatul organului de cercetare penală,
CONSTAT:
Propunerea de clasare formulată de organele de cercetare penală ale poliției ca
fiind temeinică şi legală, având în vedere că dispoziţiile art. 196 alin.2,3 C.pen. arată că
fapta de vătămare corporală din culpă comisă în desfăşurarea unei activităţi necesită un
număr de peste 90 de zile de îngrijire medicală pentru a constitui infracțiune.
în temeiul art. 315 al.1 lit.b şi art. 314 al.I lita din C.pr.pen. rap.la art. 16 al.I lit.b
teza l-a C.p.p.
DISPUN:
1. Clasarea cauzei privind accidentul de circulație comis la data de
28.09.2019 de către
pentru săvârşirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă, prevăzută de art. 196
al.2, 3 şi 4 C.pen. întrucât fapta nu este prevăzută de legea penală, conform
raportului de expertiză medico-legal nr.
persoana vătămată.

i a necesitat pentru vindecarea leziunilor suferite în urma accidentului
rutier un nr. de 15-17 zile de îngrijiri medicale, iar conform raportului de expertiză
medico-legală nr. persoana vătămată a necesitat pentru vindecare un nr. de 10-12 zile de îngrijiri medicale, leziunile traumaticesuferite în urma accidentului rutier de către persoanele vătămate nepunându-le
acestora viața în pericol și nu au produs infirmitate fizică posttraumatică şi nici
prejudiciu estetic grav şi permanent.
2. Clasarea cauzei privind accidentul de circulație comis la data de
28.09.2019 de către
pentru săvârşirea infracțiunii
de vătămare corporală din culpă, prevăzută de art. 196 al.2 şi 3 C.pen. întrucât
autoaccidentarea nu este prevăzută de legea penală.
3. Clasarea cauzei faţă de Popescu Răzvan Cristian în cauza privind
accidentul de circulație comis la data de 28.09.2019, pentru săvârşirea infracțiunii de
vătămare corporală din culpă, prevăzută de art. 196 al.2, 3 şi 4 C. pen. întrucât fapta
nu este prevăzută de legea penală, conform raportului de expertiză medico-legal nr.
A
persoana vătămată
a necesitat pentru vindecarea leziunilor suferite în urma accidentului rutier un nr. de 15-17 zile de
îngrijiri medicale, iar conform raportului de expertză medico-legală nr. persoana vătămată a necesitat pentru vindecare un nr. de 10-12
zile de îngrijiri medicale, leziunile traumatice suferite în urma accidentului rutier de
către persoanele vătămate nepunându-le acestora viața în pericol şi nu au produs
infirmitate fizică posttraumatică şi nici prejudiciu estetic grav şi permanent.
4. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.
5. Soluţia împreună cu un exemplar al referatului întocmit de organele de
poliție se comunică.
6. In temeiul art.339 al.4 din C.pen. se poate face plângere împotriva soluţiei
în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului acestuia.


Leziunile traumatice nu au pus în primejdie viața victimei. Leziunile traumatice
nu au produs infirmitate fizică posttraumatică și nici prejudiciu estetic grav și
permanent
Referitor la concluziile rapoartelor de expertiză medico-legală mentionate mai
sus, persoana vătămată Popescu Alin Valentin este de acord cu acestea și nu are de
şi Popescu Răzvan
Cristian au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatul testării fiind 0,00 mg/l alcool pur
în aerul expirat.
Din primele cercetări efectuate la fața locului de către echipa operativă a
a încălcat prevederile art. 59
alin. 2 din OUG 195/02 rep., iar Popescu Răzvan Cristian prevederile art. 48 din OUG
195/02 rep.
Având în vedere cele constatate şi expuse mai sus, în temeiul art. 315 alin. 1 lit.
„b” şi art. 16 alin. 1 lit. b) Cod Pr. Penală,
Brigăzii Rutiere, rezultă că
PROPUN:
Clasarea cauzei sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzute şi pedepsite de art.
196 alin. alin. 2, 3 și 4 Cod penal.



Aici este referatul Politistului de la rutiera !

Studiind documentele ce formează dosarul penal cu nr.
în care
prin ordonanța din data de 28.09.2019 s-a dispus începerea urmăririi penale sub
aspectul sâvârşirii infracţiunii prev. şi ped. de art. 196 alin. 2, 3 și 4 Cod penal, în care
au fost implicați numiții:
POPESCU RĂZVAN CRISTIAN, în calitate de conducător al autoturismului
marca Skoda Superb, de culoare negru, cu numărul de înmatriculare
şi
în calitate de conducător al
autoturismului marca Daewoo Cielo, de culoare gri, cu numărul de înmatriculare
EXPUN URMĂTOARELE:
La data de 28.09.2019, în jurul orei 11:37,
a condus
autoturismul marca Daewoo Cielo, cu nr. de înmatriculare
pe Bdul Liviu
Rebreanu, din direcția Bdul 1 Decembrie 1918 către Bdul Nicolae Grigorescu, iar
când a ajuns la intersecția cu Str. Cozla, în momentul în care a efectuat virajul la
stânga, a intrat în coliziune cu autoturismul marca Skoda Superb, cu nr. de
înmatriculare RVN, condus de Popescu Răzvan Cristian, pe Bdul Liviu
Rebreanu, din direcția Bdul Nicolae Grigorescu către Bdul 1 Decembrie 1918.
In urma producerii accidentului a rezultat vătămarea corporală a numitului
şi a minorului
care au fost transportați la
spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Atât persoana vătămată
1, cât și reprezentantul legal al
minorului
au luat cunoştinţă că au posibilitatea de a formula plângere
prealabilă în termen de trei luni din ziua în care au aflat despre savârşirea faptei,
conform art. 296 alin.1 C.P.P., exercitându-și acest drept în termenul legal prevăzut
de lege.
În cauză a fost dispusă o expertiză medico-legală privind persoanele vătămate
și
Conform raportului de expertiză medico-
a necesitat 15-17 zile de îngrijiri
legală nr.
medicale. Leziunile traumatice nu au pus în primejdie viața victimei. Leziunile
traumatice nu au produs infirmitate fizică posttraumatică. Pentru alte aprecieri medico-
legale este necesară reexaminarea medico-legală a persoanei la circa un an de la
încheierea prezentului act medico-legal, iar conform raportului de expertiză medico-
a necesitat 10-12 zile de îngrijiri medicale.
legală nr.
Răspuns la discuția Certificat de grefa


Alexandra Dogaru a scris:

Bună dimineața!
Permisul se ridica în baza certificatului de grefă atunci când se formula o plângere contravențională (fiind săvârșită o contravenție, nu infracțiune).
În ce stadiu se află dosarul dumneavoastră acum?


Dosarul din cate stiu este inca la brigada rutiera . Nu a plecat nici dupa un an
Buna ziua ! Acum un an si ceva am avut accident cu victima dar care a avut 3 zile de spitalizare. A fost culpa comuna, la mine a fost nerespectarea vitezei si la celalalt Neacordare de prioritate. Accidentul a fost in s3 in bucuresti.
Din 09.2019 merg cu dovada si as avea nevoie de permis sa plec inafara tarii.
Am tot citit si m-am uitat peste n siteuri ceva cu certificatul de grefa pentru ridicarea permisului pana la hotararea judecatoreasca.

Va rog sa ma indrumati cu cateva aspecte ... Exista un model de cerere ? Unde se depune ? Trebuie taxa platita?