avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate maribog

Activitate maribog

Răspuns la discuția Inregistrare ca si platitor TVA
Cat este amenda??
Ce e de facut daca o firma a depasit plafonul de 35000 euro aproape de 1 an.Abea acum mi-am dat seama ca cifra de afaceri depaseste 35000 avand in vedere cal la valoarea euro la data aderarii.Daca tinem cont de 35000 la sf anului nu depaseste?
Va rog mult un sfat...
Sunt incepatoare si nu stiu cum sa procedez.....
Ce ar trbuie sa scriu in aceea comunicare????Pt ca nu stiu daca soc, sunt inactive sau nu dar eu vreau sa imi i-au masuri de prevenire, pt ca chiar vreau sa fiu corecta.
Multumesc
Pai facturi dubioase, cred ca sunt de la firme fantome, bine am verificat firmele pe M.F. si apar firme inregistrate, dar eu totusi cred ca este ceva ineregula cu ele.Eu am responsabilitatea de a inregistra facturi in evidenta contabila, si de a intocmi declaratiile fiscale aferente.Daca vine fiscul in control si se dovedeste ca este asa ce e de facut?Chiar i-am dat la administrator sa citeasca legea evaziunii fiscale, si s-a uitat cam dubios la mine........
Daca o firma la care lucrezi ca si economist, aduce spre inregistrare facturi dubioase, ca si economist poti fi acuzat de complicitate la evaziune fiscala????
Va rog mult sa ma ajutati...........................
Răspuns la discuția Probleme cu credit..............
Da, asa e am semnat un contract cu dobanda variabila, dar nu este o baza legala pana unde se pot duce cu cresterea dobanzii?
Totusi s-a dublat intr-o perioada de 6 luni?
Este ceva de facut??
Am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca acum 6 luni.mi-a venit de la banca o instintare ca valoarea creditului de ramb pe luna aproape s-a dublat.Se poate asa ceva???
Pana la cat pot ei sa dubleze dobanda>???Si as dori si o baza legala
Mersiii .............................................
Răspuns la discuția GARANTIE DE BUNA EXECUTIE
Mersi mult.Puteti sa imi trimiteti un model de proces verbal de receptie finanal?
Multumesc
Buna.Anul trecut mi s-a retinut o garantie de buna executie, pentru executarea unor lucrari.Ma intereseaza pe baza a ce mi se va elibera suma din banca, daca termenul de garantie a expirat.Va multumesc mult
Este vorba despre un contract de prestari servicii constructii, cu o institutie publica.Suma respectiva a fost retinuta din valoarea contractuala, si din cate stiu eu se recupereaza dupa un an.
Răspuns la discuția semnare bilant
A terminat liceul economic si scoala postilceala de conta,ca si contabil e ok, dar in legatura cu modificarea adusa legii contabilitatii ma intereseaza, pt ca ea spune ca poate semna bilantul o persoana care este economist.
Avand in vedere faptul ca angajata mea termina in iunie, ma gandeam ca totusi poate semna.
Precizez ca am trecut prin mai multe controale fiscale si a fost bine.