avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate pnicolita

Activitate pnicolita

Nu era vacant,a devenit vacant dupa 30 noiembrie 2018
Contractul de munca a incetat pe 30noiembrie 2018,si postul a fost scos la concurs pe 03.o8 2018. S-a procedat corect?
Este vorba de o pensionare a unui medic care in decembrie 2018 (1 decembrie) a inplinit varsta de 65 ani,era in vigoare vechea lege si i s-a spus ca este obligat sa se pensioneze,a depus dosarul de pensionare,dar postul a fost ocupat de o persoana care a venit prin concurs (postul fiind publicat la concucurs in Viata Medicala nr,31 din 03.08.20o18.Medicului care urma sa se pensioneze i s-a spus ca postul a fost scos la rezidentiat si medicul care a venit din noiembrie 2018,nu a avut nevoie de concurs.Acum cateva zile medicul a vazut ca un post exact pe specialitatea lui a fost publicat pentru concurs in 03.08.2018 si e convins ca a fost ocupt postul lui,ca daca se declara vacant sa zicem in momentul cand medicul a inplinit varsta de 65 ani,pana era anuntat in Viata Medicala , pana se tinea concursul este posibil sa fi ajuns dupa 16 ianuarie 2019 cand a intrat in vigoare noua lege si avea posibilitatea sa-si depuna cere de prelungire a activitatii. In acesta situatie la acesta data, cu informatiile obtinute recent ,ce trebuie sa faca?
Se declara vacant dupa ce medicul care se pensioneaza isi depune dosarul de pensie?
Spital Orasenesc(bugetar)
E corect ca postul unui medic care se pensioneaza sa fie ocupat inainte de a depune medicul respectiv dosarul de pensionare?
Nu
Am fost casatorita din21 februiarie 2013 pana pe 23aprilie 2018(cand sotul a decedat).In timpul casatoriei am cumparat o masina VWPolo in 2016 cu bani care proveneau din veniturile meleEu aveam a masina Toyota(achizitionata inainte de casatorie) pe care a folosit-o baiatul sotului din 2016 si la succesiune(adica acum succesiune fiind la judecatorie,i-am luat Toyota dupa ce el a spus ca nu vrea acea masina) spune ca nu-i trebuie Toyota vrea dreptul lui de 50la suta din VWPOLO.Exista vreo modalitate de ai cere o despagubire pentru folosirea unei masini timp de 2 ani si apoi sa ceara dreptul lui din masina cumparata in timpul casatoriei cu tatal sau?.