avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate aplugaru

Activitate aplugaru

Buna ziua.

Pe data de 02.10.2023 am reluat activitatea, pana la acea data fiind in CCC.
Fetita a implinit 2 ani pe 07.12.2023.
Tatal indeplinestea conditiile pentru 'luna tatalui', dar nu si-a luat aceasta luna.
In aceasta luna (03.10 - 03.11), considerata 'luna tatalui', mama are dreptul la stimulentul de insertie?

Multumesc
Creditul inca este in derulare. Pot sa fac actiunea ? Banca a zis ca nu este interesata de cine plateste, este posibil ca in urma actiunii sa nu ia in considerare sentinta?
Bună ziua, am fost asociat intr-o firma cu o alta persoana. S-a contractat un credit unde amândoi am fost garanți dar eu am plecat din firma respectiva. Firma nu a mai plătit și nici fostul meu asociat, eu sunt singurul care plătește acea rata. Cum pot recupera banii sau măcar o parte din ei de la cealaltă persoana? O zi buna
Bună ziua.
În perioada 2019-1 Aprilie 2021 am fost în CCC.
M-am reîntors la serviciu în perioada 1Aprilie 2021 - 1 Octombrie 2021, după care am întrat în concediu de maternitate.
1 Aprilie - 1 Iulie am lucrat 8h/zi
1 Iulie - 1 Octombrie am lucrat 6h/zi

Indemnizatia de maternitate, în acest caz, se calculează diferit? Nu se face tot o medie zilnica din care se retine doar CAS-ul?

Vă mulțumesc pentru răspuns.
Răspuns la discuția Indemnizație maternitate 2019
Bună ziua.
În perioada 2019-1 Aprilie 2021 am fost în CCC.
M-am reîntors la serviciu în perioada 1Aprilie 2021 - 1 Octombrie 2021, după care am întrat în concediu de maternitate.
1 Aprilie - 1 Iulie am lucrat 8h/zi
1 Iulie - 1 Octombrie am lucrat 6h/zi

Indemnizatia de maternitate, în acest caz, se calculează diferit? Nu se face tot o medie zilnica din care se retine doar CAS-ul?

Vă mulțumesc pentru răspuns.
Nu, scrie doar de cine e emis.
Bună ziua. De curând mi-am schimbat domiciliul. Am schimbat cartea de identitate. Trebuie să schimb și permisul de conducere? Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Indemnizație maternitate 2019
Pe internet am gasit ca se face media pe zilnica( pe zile lucratoare) a veniturilor brute din ultimele 6 luni, de aici aplicandu-se 85%. Acest rezultat se inmulteste cu numarul de zile lucratoare de medical si se scade CAS 25%. Intrebarea mea era referitoare la media zilnica
Răspuns la discuția Indemnizație maternitate 2019
Am inteles modul de calcul, dar nu am inteles daca se iau in calcul si aceste zile.
Răspuns la discuția Indemnizație maternitate 2019
Buna ziua. In cazul indemnizatiei de maternitate, daca pe perioada celor 6 luni am avut concediu de odihna sau concediui medical, aceste zile se iau un calcul? Va multumesc