avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate ronaldd

Activitate ronaldd

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am mers la politie si am depus plangere si o sa vad ce se intampla.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu stiu,daca cunoașteți date de identificare atunci probabil milițienii or sa faca demersuri.

Pai poate fi identificata, de ce nu?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti o plângere penală la poliție,probabil ca va dura ani pana se va soluționa dar este singura varianta.Intrebarea este daca persoana respectiva poate fi identificata.

Am pus la vanzare pe olx un Iphone 8plus dar ai ca fac schimb. Am dat mesaje la diferite persoane daca accepta schimb, iar o persoana a raspuns, aceasta avea in anunt un Iphone X 256Gb. Mi-a spus ca accepta schimbul plus o diferenta de 1000 de lei cu care am fost de acord. Am hotarat intre noi sa trimit telefonul iar bani sa ii pun un cutia telefonul, am trimis prin curier iar ca ramburs sa vina un alt colet cu acel Iphone X. Am mers luni 04.02 sa ridic coletul, l-am luat, m-am urcat in taxi si am plecat, l-am deschis cat timp eram in taxi si imaginativa fata mea cand am vazut ca telefonul este un fals, o copie chinezeasca. Mentionez ca am cerul IMEI-ul, pentru ca aceste telefoane se pot verifica, l-am verificat si era totul in regula, dar probabil si IMEI-ul si pozele din anunt erau cu siguranta ale altui telefon. Am sunat persoana respectiva dupa ce am vazut telefonul dar aceasta mi-a spus ca e imposibil sa nu fie un original si o tine tot asa, ca si cum nici el nu stia ca e o copie, dar a ramas ca ma suna el mai tarziu ca sa rezolvam problema. Va dati seama ca nu a mai sunat, am sunat eu pe ambele nr pe care mi le daduse dar nimic. Deci e clar stia despre ce e vorba si ca totul a fost o teapa. Ma intereseaza daca pot recupera telefonul caci de bani nu stiam decat noi pentru ca erau ascunsi in cutie cu toate ca am roata conversatia pe olx. Deci credeti ca se poate rezolva daca merg la politie sau ceva?