avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate irinao

Activitate irinao

Ma refeream la faptul ca parintele aflat in CCC beneficiaza(daca nu se intoarce la locul de munca) de indemnizatie timp de 1 an si 11 luni sau timp de 11 luni, in functie de alegere. Daca revine la locul de munca, sa zicem dupa 1 an, cat timp va primi stimulentul? 11 sau 12 luni? ( se va scadea acea luna impusa de noua lege? )Multumesc.
Buna ziua. Nu am reusit sa identific in forum raspunsul la urmatoarea intrebare. Imi cer scuze daca se repeta.
In cazul in care parintele aflat in CCC revine la locul de munca si beneficiaza de CCC, cum este afectat stimulentul de insertie de prevederea care impune acea luna obligatorie de concediu pentru celalalt parinte( se acorda pentru toate lunile pana la varsta de 2 ani sau in minus cu una)?
Buna ziua. As dori sa stiu si eu care reglementari sunt valabile in prezent pentru concediul paternal. Incepand din luna martie anul trecut s-a introdus obligativitatea unei luni de concediu pentru parintele care nu primeste indemnizatie. Mai este valabila legea 210/1999 care prevede 5 zile+10 zile(cu atestat de puericultura) sau se cumuleaza cu cea noua(in total o luna si 15 zile)? Multumesc.
Buna ziua.
Anul trecut a fost modificat Codul penal cu privire la prescriptibilitatea raspunderii penale pentru o serie de infractiuni. Am o nelamurire in acest sens: in cazul infractiunilor savarsite inainte de adoptarea acestei modificari se aplica principiul legii mai favorabile sau nu? De exemplu, cazul Cioaca. Se implinesc aproximativ 5 ani de la data presupusa a savarsirii infractiunii, iar modificarea a fost adoptata anul trecut. Daca mai trec inca 5 ani si nu se gasesc suficiente dovezi pentru condamnare, benefiaza de vechiul termen de prescriptie(din vechiul Cod penal) sau nu? Multumesc.