avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate adrianispas

Activitate adrianispas

Perfect, multumesc mult!
Perfect, captitalul social nu poate fi mai mic de 1 leu.

Insa o parte sociala poate fi? Asta e de fapt ceea ce nu imi e clar.
Asta da, am observat insa nu imi este clar daca este un prag minim pentru valoarea unei parti sociale. Inainte stiu ca era de 10 lei pe parte sociale.

Acum exista vreo limita? Este minim 1 leu pe parte sociala, poate fi setata valoarea unei parti sociale la 1 ban (0.01 lei)?

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu care este valoarea minima a unei parti sociale in cadrul unui SRL? As vrea sa stiu daca poate fi setata la 0.01 lei sau valoarea minima este 1 leu pe parte sociala?

Am gasit acest comunicat insa nu imi e foarte clar din el daca prin partea cu capital social se intelege si parti sociale [ link extern ]

Multumesc
Răspuns la discuția Colaborare SRL cu persoana fizica
Multumesc mult pentru informatii!
Răspuns la discuția Colaborare SRL cu persoana fizica
Aveti cumva si legea care defineste aceast tip de colaborare? Presupun ca este din codul civil nu din codul muncii.
Salutare!

Exista vreo forma legala prin care un SRL ar putea colabora cu o persoana fizica pentru activitatii ocazionale alta in afara de contract individual de munca sau respectiva persoana sa aiba PFA?

In cazul nostru oamenii vor valida date pentru algoritmi de inteligenta arficiala. Si am vrea sa ii platim pentru fiecare perioada de colaborare in functie de numarul de ore lucrate in platforma de validare a datelor. Oamenii pot intra oricand in platforma de validare si sa lucreze, nu vrem sa avem vreo constrangere de genul. Azi pot lucra 1-2 ore, maine niciuna, iar la final de fiecare luna sa ii platim pentru cate ore de lucru au cumulat in luna respectiva.

Multumesc!