avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate gabiph28ggg

Activitate gabiph28ggg

Am participat la un concurs in Jandarmeria Romana. Ordinul care reglementeaza toata aceasta activitate este OMAI 177/2016 privind activitatea de management resurse umane în unitățile militare ale Ministerului Afacerilor Interne, actualizat (anexa nr. 2: art. 17, 19, 36, 52, 53, 54 si ART. 45 care are incidenta directa cu solicitarea mea). La inceputul concursului, am fost pusi in fata faptului de a semna un instructaj cu privire la modalitatea de desfasurare a concursului, dar care in continutul acestuia se regasea faptul ca "avem dreptul sa primit DECÂT 1 foaie de raspuns" in caz ca din greseala, pe prima pe care am primit-o odata cu intrebarile, vom gresi cand vom consemna in ea. Am adus la cunostinta comisiei (fapt ce se poate dovedi cu proba audio-video) ca mentiunea aceasta din instructaj ingradeste (limiteaza) prevederile OMAI 177/2016, in sensul ca, in art. 45 din anexa nr. 2 la ordin, nu prevede acest aspect, de a avea dreptul la doar o singura foaie de raspuns (in caz de completare eronata). Cu toate acestea, comisia a decis ca instructajul si-l asuma si ne obliga la respectarea lui, prin prizma luarii la cunostinta pe baza de semnatura. Eu, din motive posibil emotionale sau din neatentie, am gresit completarea si a primei foi de raspuns primite la inceputul concursului dar si pe cea de-a doua primita (mai exact, in loc sa bifez un "x" in casuta corespondenta literei b, am bifat "x"-ul la litera a, modificand prin faptul ca peste "x"-ul de la litera a, am trasat o dunga orizontala ingrosata, pentru a se observa citet, ca singurul raspuns care il las valabil este b), fiindu-mi adus la cunostinta ca nu voi mai prima alta in plus (la primirea celei de-a doua foi de raspuns mi s-a retinut prima foaie de raspuns). In acest sens, avand greseala (modificarea in casuta de la litera a) pe cea de-a doua foaie de raspuns, am adus inca o data in atentia comisiei ca mi se face o nedreptate prin limitarea foilor de raspuns, acest aspect fortandu-ma sa predau foaia de raspuns cu modificari, stiind ca nu am voie acest aspect, fiind pasibil de a mi se anula acea intrebare. In urma corectarii foii de raspuns, comisia stabileste ca raspunsurile mele sunt in totalitate corecte, pt nota 10, dar imi anuleaza acea intrebare, pe motiv ca exista modificare pe foaia de raspuns in dreptul acelei intrebari. Inca o data, sub imperiul inregistrarii audio-video, le transmit ca m-am prezentat pentru depunerea acelei foi de raspuns (modificate) in fata comisiei, deoarece nu au vrut sa imi mai inmaneze o alta foaie de raspuns, in conditiile in care din punct de vedere logistic avea tot ce este necesar in a putea face acest lucru (de altfel, in sala s-au multiplicat subiectele, s-au mai printat si alte foi de raspuns prntru alti candidati, eu fiind singurul care am cerut 2 foi de raspuns). Toata aceasta situatie, m-a adus la momentul in care eu acum in loc sa am nota 10 si in principiu sa devin un potential castigator al concursului, am primit nota 9.70, fiindu-mi blocata aceasta sansa. De asemenea, ma aflu in termenul de 24 de ore in care pot depune contestatie si mentionez ca sunt militar. In acest sens, va rog cu deosebita stima, sa lecturati articolele enumerate mai sus cat si prezenta solicitare si sa imi spuneti daca exista temei juridic in cele invocate si care este procedura pe care ar trebui sa o urmez. Cu deosebit respect, Gabriel Florian ALBU.