avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai1924

Activitate Mihai1924

Buna ziua!
In acest moment lucrez full time la o firma, doresc sa ma extind putin, sa inchei contracte part time pe 2 ore si cu alte firme deoarece am mai multe calificari(detin curs de SSM, curs de PSI etc).
Intrebarea mea este, cu cate firme pot incheia aceste colaborari din punct de vedere legal(exista o limita?)
Multumesc anticipat pentru raspuns!!
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:am primit prin donatie de la parinti un imobil cu clauza de abitatie viagera rezervata in favoarea lor.
Doresc sa fac testamentul, sa las copiilor mei nuda proprietate pe intreg imobilul si abitatia viagera pe 2 camere actualei mele sotii, sa fiu sigur ca nu sunt probleme dupa ce eu voi muri.
Intrebare:in cazul in care eu mor inaintea parintilor mei, avand in vedere ca la momentul mortii parintii inca traiesc si abitatia viagera nu se poate transmite catre sotia mea, daca fac un testament cu termen, adica testamentul meu sa isi produca efectele dupa ce se duc si parintii mei, sa fiu sigur ca sotia mea mosteneste abitatia viagera pe 2 camere si copii mei nuda proprietate pe tot imobilul.
Este valabil acest testament? Adica isi produce efectele?
Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns.
Dar, legal vorbind, este valabil actul?


editat de moderator : Nu mai citati inutil !
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:am primit prin donatie de la parinti un imobil cu clauza de abitatie viagera rezervata in favoarea lor.
Doresc sa fac testamentul, sa las copiilor mei nuda proprietate pe intreg imobilul si abitatia viagera pe 2 camere actualei mele sotii, sa fiu sigur ca nu sunt probleme dupa ce eu voi muri.
Intrebare:in cazul in care eu mor inaintea parintilor mei, avand in vedere ca la momentul mortii parintii inca traiesc si abitatia viagera nu se poate transmite catre sotia mea, daca fac un testament cu clauza suspensiva, adica testamentul meu sa isi produca efectele dupa ce se duc si parintii mei, sa fiu sigur ca sotia mea mosteneste abitatia viagera pe 2 camere si copii mei nuda proprietate pe tot imobilul.
Este valabil acest testament? Adica isi produce efectele?
Multumesc anticipat!
Sa inteleg ca in cazul. In care mor eu testamentul ramane acolo si isi va produce efectele dupa ce se vor duce si parintii mei? Sau avand in vedere ca parintii mei inca traiesc se va anula automat?


Buna seara, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:
Eu primesc prin donatie de la parinti cu drept de abitatie viagera in favoarea lor un imobil. In cazul in care eu fac testament in favoarea copiilor mei sa le ramana lor imobilul si actuala mea sotie sa aibe un drept de abitatie viagera, in cazul in care mor inaintea parintilor mei, mai este valabil testamentul?Adica isi mai produce efectele, in conditiile in care parintii mei traiesc? Multumesc anticipat!
Multumesc mult pentru raspuns!
Deci, sa inteleg ca nu se considera ca i-a incalcat rezerva succesorala daca i-a lasat tot imobilul copilului si sotului i-a facut drept de abitatie viagera(imi cer scuze daca sunt insistent, dar vreau sa ma lamuresc odata pentru totdeauna).
Multumesc anticipat!


Era vorba despre drept de abitatie VIAGERA(adica pe viata)nu cel instituit prin lege de un an de zile de la data mortii sotului.
Adica nu exista o reglementare clara in acest sens?Adica nu prea inteleg cum se reduce testamentul in aceste conditii.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dreptul de agitație va rămâne f probabil.
Astf3l de cazuri necesita avocat foarte atent si tehnic daca vreti sa va judecati.
În justiție castiga adesea cine se judecă mai inteligent si nu cine are dreptate.