avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate student97

Activitate student97

Buna ziua,

Am depus o cerere la o primarie in data de 16.03.2018 si nici pana azi nu am primit raspuns. Intrebarea mea este ca termenul legal pentru raspuns (30 zile) curge numai dupa incetarea de stare de urgenta?

Ma scuzati pentru gramatica si greseli, dar inca nu vorbesc bine limba.
Buna ziua,

As avea o intrebare. Stiu ca este a decizie la CCR (224/2017), ca conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier, fara permis de conducere este neconstitutionala. Un sef de politie mi-a zis, ca stie ca exista aceasta decizie, dar un tractor nu este considerat ca un vehicol, deci se poate conduce si fara permis. Este adevarat? Eu nu am gasit nicaieri in legi.
Buna ziua,

In anul trecut am depus o cerere la Primaria X, pe baza legii nr. 231/2008 pentru ca am mostenit o casa, si in CF nu este inscris numele decedatului pentru ca nu a fost actualizat niciodata. Eu sunt singur mostenitor al casei si terenului. Primaria mi-a comunicat raspunsul dupa 11 luni ca cererea nu face obiectul art. 27 din Legea 231/2018 pentru ca terenul nu este in proprietatea statului roman. Oare ei au dreptate?
Răspuns la discuția Cate cim poate avea un salariat
Cu full time nu poate incheia? DOAR cu timp partial?
Buna ziua,

As avea o intrebare. Daca salariatul X lucreaza cu CIM full time ( 8 ore) la firma A, poate inchide un alt CIM cu firma B tot full time 8 ore? Nu exista incompatibilitate.
Va multumesc mult!
Ba da, am citit. Dar profesorul meu zice ca nu este infractiune. Si nu mi-a explicat de ce.
Multumesc pentru raspuns. Explicatie puteti sa-mi dati, va rog?
Un barbat major patrunde intr-o livada imprejmuita cu un gard pe care se afla un panou de atentionare prin care se interzice accesul. Este violare de domiciliu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?