avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate Marius1824

Activitate Marius1824

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu o problema.
Pe data de 16.02.2019 am fost implicat intr-un eveniment auto cu un biciclist.
Evenimentul s-a desfasurat astfel : eu ma deplasam cu masina pe drum trebuia sa virez la stanga sa intru pe o strada am oprit cu semnalizarea aprinsa asteptand sa se creeze spatiu sa pot vira..in fata mea a oprit un autoturism care mi-a facut semn ca pot vira la stanga. Am efectuat virajul usor..in momentul acela din partea exterioara dreapta a autovehiculului care m-a lasat sa trec..a venit un biciclist care m-a lovit in usa din spate dreapta.
Am coborat din masina..sa vad daca s-a intamplat ceva. Biciclistul nu avea nimic..a refuzat ingrijire medicala
Am fost la politie totusi..acolo am primit o amenda pentru neacordare de prioritate si 3 puncte penalizare
Biciclistul a scris si in procesul verbal ca nu doreste ingrijiri medicale.
I-am zis ca daca nu poate ajunge acasa il voi duce eu..dar a refuzat
La fata locului bicicleta nu a prezentat avarii..ba chiar a ajuns cu ea acasa..la 30 km de la locul accidentului
Peste 5 zile primesc un telefon de la acesta..cum ca a fost cu bicicleta la service..si ca ma costa 630 lei pe ce a reparat la ea.
I-am zis sa imi acorde timp sa fac rost de bani (sunt inca elev in ultimul an de liceu..deci nu am un loc de munca pentru a face asa repede rost de bani :)
A trecut 20 de zile de la accident..iar el ma ameninta ca ma trimite in judecata daca nu primeste banii.