avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Ionestii

Activitate Ionestii

Răspuns la discuția Donatie apartament catre minor
Multumesc domnule Gaita!

Era de asteptat, din pacate, sa primesc intrebari tipic romanesti de genul "de ce?" si "e o pasenta sa fraudati banca?".

Aceasta NU e o problema legata de banca sau de bani. Motivele parintilor sunt de cu totul alta natura, foarte personala.

Ca sa revin. Apartamentul fiind luat prin Prima Casa, banuiesc ca e ipotecat.

Repet, nu e vorba de nici o schema de pacalire la mijloc. Ratele la banca vor fi asigurate fara problema.
Buna ziua!

As dori sa prezint urmatoarea situatie:

Apartament luat cu Prima Casa acum 6 ani. Deci in momentul de fata poate fi vandut etc.

Poate fi donat/trecut pe numele copilului minor?

Ratele la banca vor fi normal platite in continuare de parinti.

Multumesc
Buna ziua!


Multumesc pentru raspuns.

Am vorbit cu propietarul si mi-a spus ca cei din planul secund vor ajunge la drum pe lateral, proprietatea de langa teren fiind tot a familiei respective.

Dar e suficient un acord verbal? Se poate include o clauza in contractul vanzare-cumparare sa nu ceara drum de servitute de la noi?

Sa nu ma intelegeti gresit. Eu nu as avea nimic impotriva sa le fac, dar problema este ca distanta intre usa casei si gardul vecin este destul de mica, plus ca langa gard au o instalatie comuna de incalzire unde o sa ne racordam si noi.
Exista o reglementare care spune cat spatiu poti/trebuie sa aloci unui drum de servitute?

Si sa zicem ca ei nu vor cere drum de servitute pe la noi. Daca ei vand terenul din planul secund si vine un propietar nou. va fi obligat sa respecte intelegerile intre mine si actualul propietar, fie ele si inscrise in forma de clauza in contractul de vanzare-cumparare?

Multumesc


Va salut comunitate!

Doresc sa va prezint situatia in care eu doresc sa cumpar o casa batraneasca plus teren.

Este o casa cu iesire la drum.

In aceeasi curte , in planul secund este o alta casa a familiei cu teren aferent, unde stau niste rude.

Vanzatorul doreste sa imparta aceasta curte in doua proprietati si ne-a spus ca putem pune gard pentru a delimita proprietatea noastra de cea a rudelor.

Intrebarile concrete sint:

- Putem noi, legal vorbind, sa inchidem accesul la drum rudelor ramase in planul secund al curtii?
- Vom fi obligati, legal vorbind, sa le asiguram un asa numit drum de servitute, sau ceva echivalent?


Multumesc!
Discuție Eu - angajator
Buna Ziua!

Este legal ca eu, angajator, sa recomand unui angajat sa isi dea demisia sau sa isi caute un nou loc de munca? Fara sa-l oblig, ci doar sa recomand.

Ideea este urmatoarea:
Angajatul nu are abateri disciplinare de nici un fel. Isi atinge targetul, dar nu este independent in munca sa. Cere tot timpul ajutor de la colegi. Nu se simte bine la locul de munca si mi-e teama ca ii va afecta sanatatea. Nu e o problema disciplinara, ci mai mult de compatibilitate, de potrivire.

Multumesc anticipat

Nu Bunica e problema. Ci ma refer la Stat/Primarie.
Daca exista impedimente juridice din punct de vedere al statului/primariei sa pun un cort acolo, sa fac un gratar, sa parchez o masina.

Pun intrebarea asta pentru ca nu am vazut nici un vecin de teren facand aceste lucruri.


raluk0207 a scris:

Dacă bunica e de acord....puteti.

Buna Ziua!

Bunica mea detine un teren intravilan in Bucuresti, langa un complex rezidential. Terenul in sine e pur si simplu camp, dar are in componenta si cativa pomi langa o liziera de padure.

Nu avem in plan sa construim ceva pe el deocamdata, si daca am facea-o, in mod normal e nevoie de autorizatie.

Intrebarea mea este, cum il putem folosi pana atunci. Mai exact:

- Putem ridica un cort militar pe el? Cu o piscina gonflabila.
- Putem face gratar?
- Putem sa il folosim pentru depozitare? De exemplu o masina, rulota sau alte obiecte.

Multumesc pentru raspuns

/Alex

PS. Toate actele sint in regula pe numele bunicii mele - act proprietate, cadastru, intabulare.